Advertisement

Budowa autostrady A1 oficjalnie zakończona

Strefa FMŁódzkie Czwartek, 11 maja 202345
Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w konferencji prasowej, dotyczącej ukończenia w kraju budowy autostrady A1, którą zorganizowano w Kamieńsku.

Ładuję galerię...

Niedawno oddano do użytku ostatni, brakujący fragment autostrady A1 między Łodzią a Częstochową. Premier Morawiecki podkreślił, że w przeszłości tą drogą podróżowało się fatalnie i dochodziło do wielu wypadków śmiertelnych, ale teraz się to zmieniło.

Cieszę się, że mamy do czynienia z nową arterią komunikacyjną, która otwiera nowe perspektywy gospodarcze i handlowe. Od Trójmiasta do granicy polsko-czeskiej w Gorzyczkach można przejechać w pięć godzin, jadąc zgodnie z przepisami i przerwą na odpoczynek. To niezwykle ważne, ponieważ taka droga zwiększa możliwości rozwojowe - mówił premier Mateusz Morawiecki.

Prezes Kancelarii Rady Ministrów dodał też, że cieszy się, że za tę udaną w jego opinii inwestycję, odpowiada polska firma Mirbud.

 

W konferencji uczestniczyli także minister infrastruktury Andrzej Adamczyk oraz minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Gratulacje należą się tym, którzy na tej budowie zostawili część swojego życia, angażując swoją wiedzę. Dziękuje także Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. To nie było łatwe zadanie. Osiemdziesiąt kilometrów drogi, budowanej w większości w starodrożu. Jak to się odbywało, wiedzą wszyscy ci, którzy przejeżdżali tym korytarzem drogowym podczas budowy autostrady A1. Pamiętają państwo największe prowizoryczne rondo na budowie w Europie. Nie było łatwo. Wszystkie firmy budujące poszczególne odcinki autostrady, pokazały klasę - mówił minister Andrzej Adamczyk.

Minister Waldemar Buda w swoim wystąpieniu wspominał, że zakończenie tej budowy jest spełnieniem nie tylko jego marzeń sprzed lat. 

Jesteśmy w bliskim mi województwie łódzkim i pamiętam, kiedy marzyliśmy w Łodzi nie o całej autostradzie. Marzyliśmy o tym, żeby na wysokości Łodzi powstał mały odcinek, aby cały ruch można było wyprowadzić z miasta. Sam mieszkałem przy drodze krajowej, która wprowadzała ten ruch do miasta. To było absolutnie nie do wytrzymania. Dzisiaj mamy obwodnicę A1, po drugiej stronie budowana jest trasa S14, która otacza Łódź ringiem autostradowym - mówił minister rozwoju i technologii.

Obecnie A1 jest pełnoprawną autostradą, po której można zgodnie z przepisami jechać z prędkością 140 km/h.

 

Całkowita wartość projektu to blisko 3,5 mld zł. Budowę brakujących odcinków autostrady A1 finansowo wsparła także Unia Europejska. Dofinansowanie wyniosło około 1,7 mld zł.

 

POLECAMY


Zainteresował temat?

4

6


Advertisement
Advertisement

Komentarze (45)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

goœć_gość ~goœć_gość (Gość)14.05.2023 22:27

A pamięta ktoś w którym miejscu za Częstochową są te górki na autostradzie ??

01


Jeżdżący na co dzień ~Jeżdżący na co dzień (Gość)14.05.2023 21:23

W czwartek Mateuszek ogłosił otwarcie, a w piątek od rana pojawili się drogowcy do roboty na tym odcinku już otwartym. Jechałem rano i po południu. Praca wre. Ale najważniejsza jest propaganda sukcesu. Komuna wróciła.

21


Ktoś na pewno ~Ktoś na pewno (Gość)12.05.2023 13:40

Tyle ją robili że i tak zaraz będzie do remontu

42


goœć_gość ~goœć_gość (Gość)11.05.2023 23:23

W naszym kraju nie potrzebujemy autostrad z zachodu na wschód, tylko drogi ekspresowe w całym kraju !
Autostrady u nas się nie sprawdzają, począwszy od projektów, po przetargi , wykonawstwo i na użytkowaniu kończąc. Za pieniądze z budowy takiego odcinka autostrady, można by zbudować o wiele więcej km dróg o trochę niższym standardzie. Dopiero jakby drogi ekspresowe okazały się niewystarczające, wtedy można myśleć o kolejnym levelu

76


biegacz ~biegacz (Gość)11.05.2023 14:56

Dziękujemy Panie Premierze.

1028


GOS ~GOS (Gość)13.05.2023 10:50

Śmieszne to przedstawienie.Lansowanie się,uściski dłoni i samozadowolenie.

21


bez poprawności ~bez poprawności (Gość)13.05.2023 07:47

Jak zbudujecie coś takiego czyli 1 tysiąc km w trzy lata to odtrąbimy sukces. Póki co to sukcesem tego kraju dzięki wam politykom jest około 1,5 biliona długu, zlikwidowany przemysł, kopalnie, stocznie, huty, likwidowane rolnictwo i nawet ostatnia fabryka zapałek nie wytrzymała i została zlikwidowana.

61


Emilian ~Emilian (Gość)12.05.2023 19:27

Sorki nie dokonca, między PT ,CZS musiałem zwolnić z 200, do 120 km/h było zwężenie później musiałem ostro przyspieszyć, ale była noc więc 270 km/h nie było zagrożeniem w środku nocy i znikomym ruchu ,najważniejsze że zdążyłem

21


AutostradaBursztynow ~AutostradaBursztynow (Gość)11.05.2023 21:05

To jest dobre: "Od Trójmiasta do granicy polsko-czeskiej w Gorzyczkach można przejechać w pięć godzin". Ostatnio pięć godzin to jechałem z Gdańska do Piotrkowa. Pewnie liczyli to przy najmniejszym natężeniu ruchu, gdzieś w środku nocy i to w weekend.

111


go?ć_zibi ~go?ć_zibi (Gość)12.05.2023 10:40

A gdzie przedstawiciel uni

31


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat