TERAZ19°C
JAKOŚĆ POWIETRZA Bardzo dobra
reklama

6 lat łódzkich Terytorialsów

M.Adamczyk
Mateusz Adamczyk pon., 1 stycznia 2024 10:50
W rozpoczętym już 2024 roku 9. Łódzka Brygada Obrony Terytorialnej będzie obchodziła swoje sześciolecie istnienia. Jej formowanie rozpoczęło się w styczniu 2018 roku. Sprawdziliśmy, jakie działania podejmowali łódzcy Terytorialsi w minionym roku.
Zdjęcie
Autor: fot.: 9. Łódzka Brygada Obrony Terytorialnej

Wykryto bloker reklam!

Treść artykułu została zablokowana, ponieważ wykryliśmy, że używasz blokera reklam. Aby odblokować treść, proszę wyłączyć bloker reklam na tej stronie.

9. Łódzka Brygada Obrony Terytorialnej została sformowana w styczniu 2018 roku. W jej skład wchodzą bataliony lekkiej piechoty w Zgierzu, Kutnie i Łasku, oraz samodzielne kompanie: dowodzenia, logistyczna, szkolna i saperów. Planowane jest powstanie kolejnego batalionu lekkiej piechoty zlokalizowanego w Piotrkowie.

 

W 2023 roku zainteresowanie służbą w 9. Łódzkiej Brygadzie Obrony Terytorialnej utrzymało się na podobnym poziomie jak w roku 2022. Oliwkowy beret Wojsk Obrony Terytorialnej w województwie łódzkim założyło blisko 550 nowych żołnierzy. Łódzka „dziewiątka” przeprowadziła w 2023 roku 5 szkoleń podstawowych dla nowych ochotników, którzy wypowiedzieli słowa roty przysięgi wojskowej kolejno w Piotrkowie, Łodzi, Pajęcznie, Poddębicach i Radomsku.

 

Żołnierze 9ŁBOT wzięli udział w 2 szkoleniach zintegrowanych, w marcu takie szkolenie odbyło się po raz pierwszy na poligonie w Orzyszu. Tego typu zajęcia prowadzone każdego roku są ważnym elementem systemu szkolenia Terytorialsów. W oparciu o obiekty szkoleniowe OSPWL w Orzyszu żołnierze 9ŁBOT doskonalili technikę prowadzenia celnego oraz skutecznego ognia z broni osobistej będącej na wyposażeniu indywidualnym żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Zrealizowali także zajęcia z taktyki oraz wysadzania - mówi Małgorzata Glińska, rzecznik prasowy 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej. - Natomiast we wrześniu pododdziały łódzkich Terytorialsów szkoliły się w koszarach i w Stałym Rejonie Odpowiedzialności, jakim jest województwo łódzkie. Żołnierze 91 batalionu lekkiej piechoty ze Zgierza oraz 93 batalionu lekkiej piechoty z Łasku doskonalili m. in. umiejętności współdziałania ze śmigłowcem Mi – 8. Dzięki doświadczonym instruktorom z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej zapoznali i doskonalili procedury kooperacji ze statkami powietrznymi - dodaje rzecznik prasowy 9ŁBOT.

Żołnierze 9ŁBOT szkolą się także w ciągu całego roku w ramach szkoleń rotacyjnych, doskonalą swoje umiejętności, zdobywają nowe podczas szkoleń przeciwkryzysowych oraz biorą udział w kursach. Odbywają się one zarówno na terenie innych jednostek wojskowych jak i w terenie przygodnym. Podczas szkoleń rotacyjnych kompania saperów w lipcu tego roku zrealizowała m. in. przeprawę wodną na Zalewie Sulejowskim przy użyciu łodzi rozpoznawczych. Kolejnym elementem działań była orientacja w terenie oraz marsz na azymut w terenie leśnym. Celem szkolenia było doskonalenie umiejętności niezbędnych do prowadzenia działań saperskich w różnych środowiskach walki.

 

Po raz pierwszy w historii żołnierze 9ŁBOT uczestniczyli w kursie działań rozpoznawczych w terenie górzystym. Podczas pięciu dni pobytu w Bieszczadach żołnierze realizowali działania z zakresu zakładania bazy patrolowej, organizacji posterunków obserwacyjnych, rozpoznania bliższego oraz przygotowania zasadzek.

 

Terytorialsi z Łodzi wspierają także Straż Graniczną w ochronie granicy polsko – białoruskiej.

Istotną częścią działalności łódzkiej Brygady WOT jest współpraca cywilno – wojskowa oraz zarządzanie kryzysowe.

Jednym z zadań Wojsk Obrony Terytorialnej jest wsparcie społeczeństwa w sytuacjach kryzysowych i przeciwdziałanie skutkom klęsk żywiołowych oraz katastrof. Jak pokazały minione lata sytuacje zagrażające poczuciu bezpieczeństwa mogą mieć różne oblicza - pandemii, kryzysu na granicy polsko – białoruskiej, czy też  kryzysu migracyjnego - mówi Małgorzata Glińska.

9ŁBOT zyskała także nowych instruktorów, którzy swoją wiedzę i umiejętności będą przekazywać innym żołnierzom. W listopadzie zakończyła się trwająca kilka tygodni certyfikacja. Nad prawidłowym przebiegiem kursu czuwał Mobilny Zespół Szkoleniowy złożony z doświadczonych żołnierzy wojsk specjalnych.

 

Żołnierze 9ŁBOT współpracują również ze szkołami ponadpodstawowymi w województwie łódzkim w ramach Oddziałów Przygotowania Wojskowego. Terytorialsi szkolą uczniów klas mundurowych m. in. ze znajomości elementów topografii i terenoznawstwa, musztry oraz zasad udzielania pierwszej pomocy.

 

 

Reklama

Podsumowanie

    reklama

    Komentarze 13

    ~Rex (gość)

    07.01.2024 21:29

    Jest takie stare przysłowie: ,, Nie chcesz płacić na swoje wojsko... będziesz płacił na cudze!" - rozumiecie to, niektórzy tu wpisujący........to materiał do przemyślenia.


    ~Jfjjfjjjjj (gość)

    05.01.2024 10:30

    Zobaczy się jak to się będzie miało za tych rządzących co znów zrobią i do czego doprowadza bo armia powinna być robić dużo szkoleń itd oraz wprowadzić obowiązkowa śluzbe wojskowa ale sprawdzonego zdarzenia szkolić szkolić i jeszcze raz szkolić kto by chciał zostać w wojsku to by został a kto by nie chciał to by był czynnym żołnierzem na emeryturze wyrazie jak by coś się działo to odrazu dostaje powołanie


    ~ŻwirekPodMuchomorek (gość)

    01.01.2024 21:51

    Jak pokazały minione lata sytuacje zagrażające poczuciu bezpieczeństwa mogą mieć różne oblicza - pandemii, kryzysu na granicy polsko – białoruskiej, czy też kryzysu migracyjnego - mówi Małgorzata Glińska.

    Akurat te wymienione trzy przykłady były efektem CELOWEGO działania polityków. Przypadek? Nie sądzę...


    ~Ep (gość)

    01.01.2024 21:28

    Dobrze jest przejść jakiekolwiek szkolenie wojskowe. Wojna z Rosją to tylko kwestia czasu.


    ~go?ć_gość (gość)

    01.01.2024 11:28

    Gratulujemy i dziękujemy jesteście patriotami i niezbędni dla naszego kraju



    reklama

    Dla Ciebie

    19°C

    Pogoda

    Kontakt

    Radio