1 z 8
2 z 8
3 z 8
4 z 8
5 z 8
6 z 8
7 z 8
8 z 8
By upamiętnić to wydarzenie Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim wspólnie z Europejskim Stowarzyszeniem Miłośników Modelarstwa Kolejowego w Piotrkowie Trybunalskim, podjęło się realizacji projektu edukacyjnego pod hasłem „Piotrkowski Ekspres Żelazny”. Przy wsparciu Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych w Warszawie przygotowano jednodniową gazetę okolicznościową „Piotrkowski Ekspres Żelazny”, której bezpłatny kolportaż stanowi jeden z elementów rocznicowej imprezy, podczas której można skorzystać z usług archiwalnego punktu informacyjnego oraz zapoznać się z kolejarską dioramą.
- Ten pierwszy przejazd sprzed 170 lat był przejazdem technicznym, ale mimo wszystko wtedy po raz pierwszy drogą żelazną wjechał pociąg do Piotrkowa - mówi dr Tomasz Matuszak, dyrektor Archiwum Państwowego w Piotrkowie. - Pamiętajmy, że Piotrków w okresie gubernialnym bardzo rozwijał się przemysłowo, a do tego m.in. potrzebna była kolej.
Piątkowe wydarzenie miało charakter otwartego happeningu. Przedszkolaki biorące udział w konkursie, musiały narysować, jak wyobrażają sobie swoją podróż koleją.
jk/as
Komentarze 8
03.09.2016 06:39
Dobrze że nikt o tym wydarzeniu nie zapomniał :))) Brawa dal organizatorów :)))
02.09.2016 13:50
Gratulacje dla Archiwum i Stowarzyszenia za upamiętnienie rocznicy, świetna sprawa, szacunek
i podziękowania dla Państwa.
02.09.2016 13:46
To typowe dla Polaków najpierw sie coś buduje i rozwija po ty by nastepcy lekka ręką to zniszczyli
02.09.2016 11:25
Co to za uroczystości bez Radziszewskiej w stroju z tamtej epoki. To już cztery lata minęły od otwarcia dworca po wielkim remoncie za około 20 mln złotych. A dziś przerażająca pustka na tym dworcu PKP w Piotrkowie a utrzymanie tych olbrzymich budynków kosztuje nas podatników fortunę. Dziś do obsługi podróżnych kontener by wystarczył. A pamiętam czasy kiedy na dworcu PKP nawet w środku nocy było tłoczno. No ale wtedy Piotrków był bogatym miastem przemysłowym a nie jak dziś malutkim, biednym centrum handlowo – administracyjnym. A za to możemy podziękować Solidarności która nic nie robiła jak zamykano jeden zakład po drugim bo dla nich ważniejsze byłe stołki i jak największe korzyści dla siebie. Foto na http://sklave.manifo.com/foto-szopka