Advertisement

Artykuły do tagu: Solidarność

Protest rolników pod prokuraturą
Rolnicy będą w środę (7 grudnia) protestować przed budynkiem piotrkowskiej prokuratury. Ma to związek z prowadzonym śledztwem w sprawie fałszowania świadectw zdrowia trzody chlewnej. W związku z protestem będą utrudnienia w ruchu drogowym.
Radosna, uroczysta i pełna wspomnień była eucharystia z okazji jubileuszu 60-lecia kapłaństwa księdza kanonika Remigiusza Wysockiego. Znany ze swojej działalności ewangelizacyjnej kapłan, wyraził wdzięczność wszystkim, którzy zechcieli uczestniczyć w tym ważnym dla niego dniu. Pokazał też swoją dobrą formę, dobry humor i bardzo dobry głos!
Pamięci bł. ks. Jerzego Popiełuszki
19 października 1984 roku bestialsko zamordowany został ks. Jerzy Popiełuszko - legendarny kapelan "Solidarności". W 37. rocznicę męczeńskiej śmierci kapłana, w Piotrkowie Trybunalskim uczczono jego pamięć.
W Piotrkowie obchodzono rocznicę porozumień sierpniowych
31 sierpnia 1980 roku w Gdańsku podpisano porozumienia sierpniowe, które dały początek NSZZ „Solidarność”. Wydarzenia te wspominano w Piotrkowie w niedzielę, 29 sierpnia.
Dlaczego flagi zawisły na budynku piotrkowskiej synagogi?
Białoruskie flagi na piotrkowskim Archiwum. 25 marca, w rocznicę proklamowania swojego niepodległego państwa - Białoruskiej Republiki Ludowej, społeczeństwo białoruskie, a zwłaszcza środowiska niezależnej opozycji demokratycznej obchodzą Dzień Wolności Białorusi. Wsparcie okazało im między innymi Archiwum Państwowe w Piotrkowie wraz ze swym oddziałem w Tomaszowie Mazowieckim.
Urszula Sadowska, sulejowianka przez wiele lat związana z Piotrkowem. Była działaczką opozycji antykomunistycznej w zarządzie regionalnej Solidarności. Wielokrotnie zatrzymywana, przesłuchiwana i represjonowana przez cały okres stanu wojennego i bezpośrednio po nim, nigdy nie zdradziła ideałów „S”, a przez swoją nieugiętą postawę, zmuszona była emigrować do Australii, gdzie w Melbourne mieszka aż do dziś. Za swoją działalność została odznaczona przez Urząd Osób Represjonowanych i Kombatantów.
Spieszył nam z pomocą, gdy było niebezpiecznie, z otuchą, gdy było ciężko
W 40. rocznica powstania wolnego związku zawodowego NSZZ "Solidarność", gościem poniedziałkowego programu "O tym się mówi" w Radiu Strefa FM był Jacky Challot, czyli francuski "Przyjaciel Solidarności" lub "Jacky do zadań specjalnych". Rozmówca Marcina Cecotki w latach 80-tych, jako młody francuski urzędnik zaryzykował własną wolność, aby nieść pomoc polskiemu podziemiu jako kurier w imię walki o prawa człowieka.
Nie żyje działaczka opozycji antykomunistycznej Anna Czapczyk
23 czerwca w wieku 64 lat zmarła Anna Czapczyk, lokalna działaczka opozycji antykomunistycznej, wieloletni członek Solidarności, pracownik administracji publicznej, wolontariuszka, zaangażowana w działalność Oratorium św. Antoniego przy klasztorze oo. Bernardynów w Piotrkowie. Całe swoje zawodowe życie związała z Piotrkowem, także tutaj założyła rodzinę.
Kiedy naprawdę odzyskaliśmy wolność?
„Proszę Państwa, czwartego czerwca 1989 roku skończył się w Polsce komunizm" – to będzie jedna z najczęściej przypominanych dzisiaj wypowiedzi. Autorką jest Joanna Szczepkowska, ale czy wszyscy podzielają jej zdanie? Poseł Robert Telus raczej nie.
Zmarła Ewa Juszko-Pałubska, bohaterka piotrkowskiej „Solidarności”
W wieku 70 lat zmarła mecenas Ewa Juszko-Pałubska. Urodziła się w Szczecinie, jednak to Piotrków był jej miejscem na ziemi. W latach 1981-1984 jako adwokat świadczyła bezpłatną pomoc prawną działaczom podziemnej „Solidarności” i występowała jako obrońca w procesach politycznych. 1 sierpnia 1984 r. została tymczasowo aresztowana, a 8 marca 1985 r. skazana na karę 5 lat więzienia i zakaz i wykonywania zawodu. Zakład Karny opuściła po dwóch latach.
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat