Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa funkcjonuje już półtora roku. Pozwala obywatelom anonimowo zgłaszać sytuacje, kiedy dochodzi do zagrożenia bezpieczeństwa. O tym, jak to rozwiązanie sprawdza się w praktyce, rozmawialiśmy z podinsp. Krzysztofem Mikułowskim, pełniącym obowiązki komendanta piotrkowskiej policji.
W weekend policjanci z Bełchatowa dwukrotnie ratowali przed wychłodzeniem nietrzeźwe osoby. W obu przypadkach dyżurnego informowali przypadkowi przechodnie, którym los drugiego człowieka nie był obojętny.
W ciągu zaledwie kilkunastu dni 2018 roku w Polsce odnotowano 78 nowych przypadków zachorowań na ASF, czyli afrykańskiego pomoru świń. Najbliższe naszym terenom ognisko wirusa odkryto w gminie Konstancin-Jeziorna w województwie mazowieckim. W powiecie piotrkowskim trwa sanitarny odstrzał dzików, prowadzone są także działania prewencyjne, czyli przede wszystkim szkolenia z zakresu bioasekuracji. Na kolejnym posiedzeniu Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego pojawili się samorządowcy, przedstawiciele środowisk rolniczych i służb mundurowych.
Strażnicy miejscy, patrolując ulicę Żwirki w Piotrkowie, gdzie często wyrzucane są nielegalnie śmieci, przy końcowym jej odcinku zauważyli leżącą w trawie młodą sarnę i uciekające psy. Na ciele zwierzęcia widoczne były rozległe rany.
Choć zima jeszcze na dobre się nie rozpoczęła, już zbiera śmiertelne żniwo. Jak podało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, w piątek z powodu wychłodzenia zmarły dwie osoby. By zapobiegać takim tragediom piotrkowscy policjanci każdego roku kontrolują miejsca, w których przebywają bezdomni, sprawdzane są pustostany, altany śmietnikowe, klatki schodowe, skwery, dworce, działki letniskowe oraz tereny zielone, gdzie bezdomni budują prowizoryczne szałasy, które nie chronią przed wychłodzeniem.
Wirus ASF, którego nosicielami są m.in. dziki, nie jest niebezpieczny dla człowieka, ale jego wystąpienie wiąże się z bezwzględną koniecznością wybicia całych stad trzody chlewnej w promieniu 3 km od ogniska zarażenia. To olbrzymie straty gospodarcze i finansowe, zwłaszcza że powiat piotrkowski jest zagłębiem hodowli trzody chlewnej i właśnie z naszych terenów pochodzi co 20. świnia w Polsce. Dzisiaj odbyło się posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego z udziałem służb mundurowych, inspekcji i samorządów.
Podczas patrolowania miasta dzielnicowi zauważyli unoszące się opary gazu. Zareagowali natychmiast. Okazało się, że doszło do rozszczelnienia instalacji gazowej w samochodzie piotrkowianina.
Tylko w ubiegłym sezonie strażacy z piotrkowskiej jednostki interweniowali ponad 60 razy w sytuacjach ryzyka zatrucia tlenkiem węgla - mówił na naszej antenie starszy kapitan Wojciech Pawlikowski, oficer prasowy piotrkowskiej straży pożarnej. Nie lekceważmy więc "cichego zabójcy".
Wzrasta liczba zachorowań na wirusowe zapalenie wątroby typu A. Od 1 stycznia do 31 lipca w Polsce zanotowano 767 przypadków zachorowań, w województwie łódzkim w tym samym czasie było 57 zachorowań.
Niecodzienne zgłoszenie (zagrożenie w ruchu drogowym) otrzymał dyżurny opoczyńskiej komendy. Z informacji wynikało, że na drodze krajowej K-12 w miejscowości Kraszków po jezdni biega... koza, a towarzyszy jej pies.