Artykuły do tagu: wojna

Jajko Wielkanocne zakazane !
Piotrków 1917. Władze austriackie wydają zakaz farbowania jaj i ich sprzedaży. Taki zakaz został rzeczywiście wydany, chociaż niewiele wiadomo jak był przestrzegany. Domyślać się należy, że w żadnym piotrkowskim domu nie zabrakło kolorowego jajka. Zakaz wiązał się z drastyczną sytuacją zaopatrzeniową armii austro-węgierskiej i koniecznością zabezpieczenia wojskowych dostaw żywności.
„Ślady pamięci” to wystawa prac Piotra Wypycha, dotycząca pozostałości, jakie I wojna światowa odcisnęła w sposób trwały na terenie dzisiejszego województwa łódzkiego. Ekspozycja będzie prezentowana na dziedzińcu Centrum Idei „Ku Demokracji” od 1 do 15 listopada. Wejście od pl. Kościuszki. Wstęp wolny.
Podczas prac ziemnych znalazł pociski z II wojny światowej
Mieszkaniec gminy Rzeczyca w powiecie tomaszowskim odnalazł trzy pociski artyleryjskie pochodzących prawdopodobnie z czasów II wojny światowej. Mężczyzna trafił na znalezisko podczas wykonywanych prac ziemnych. O swoim odkryciu natychmiast powiadomił policjantów. Saperzy którzy przyjechali na miejsce znaleźli jeszcze 50 sztuk.
Wspomnienie września 1939 roku
– Ranni leżeli wszędzie, jedni na siennikach, inni na rzuconej naprędce na podłogę kopce siana. Było ich pełno nawet na szpitalnym korytarzu. Żołnierzy i cywilów. On, młody żołnierz z pułku grodzieńskiego, który walczył na Longinówce, skonał przy mnie krzycząc: – Mamo!
Piotrkowianin obrońcą Poczty Polskiej w Gdańsku
W czasie wojny obronnej w 1939 roku piotrkowianie walczyli na różnych frontach. Jednym z nich był Konrad Guderski, tajny wysłannik Sztabu Głównego Wojska Polskiego, dowódca obrony Polskiej Poczty w Gdańsku. Choć urodził się w Piotrkowie to raczej niewiele osób o nim tu pamięta. Zresztą trudno się dziwić, przez lata jego tożsamość była owiana tajemnicą…
Piotrkowskie pamiątki wojny polsko-bolszewickiej
Jedynie dwie pamiątkowe tablice w kruchcie kościoła św. Jacka i św. Doroty oraz kilka kwater na piotrkowskim cmentarzu wojskowym przypominają mieszkańcom naszego miasta wydarzenia z wojny polsko-bolszewickiej. Niewiele nad Strawą ocalało pamiątek z wydarzeń 1920 roku…
Zmarł generał Stanisław Burza - Karliński
W niedzielę w Powiatowym Zespole Opieki Zdrowotnej w Piotrkowie (szpital przy ul. Roosevelta) zmarł gen. Stanisław Burza – Karliński. Miał 94 lata.
Freski, które urzekły nazistów
Okno, którego tak naprawdę nie ma, organy, które są tylko iluzją czy malarz, który nie jest tym, za którego go brano. Czym potrafi zaskoczyć najcenniejszy piotrkowski zabytek patrzącego nań widza? I gdzie szukać na dwuwymiarowej powierzchni jezuickiej polichromii trójwymiarowych zagadek, które powstały 268 lat temu i wciąż „oszukują” oczy tych, którzy nań patrzą?
Pociski, granaty i trotyl schowane w... drodze
W czwartek (23 października) o godzinie 11.20 na drodze W726 w okolicy Inowłodza, pracownicy oczyszczający teren budowy drogi ujawnili różnego rodzaju pociski, granaty oraz trotyl.
Piotrków przygotowany do wojny?
Czy jesteśmy przygotowani na rozprzestrzenienie się konfliktu zbrojnego na Ukrainie na teren Polski? Ile mamy w Piotrkowie schronów? Na ile osób? - takie pytania padały podczas ostatniej sesji Rady Miasta.
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat