Artykuły do tagu: wojna

Zmarł generał Stanisław Burza - Karliński
W niedzielę w Powiatowym Zespole Opieki Zdrowotnej w Piotrkowie (szpital przy ul. Roosevelta) zmarł gen. Stanisław Burza – Karliński. Miał 94 lata.
Freski, które urzekły nazistów
Okno, którego tak naprawdę nie ma, organy, które są tylko iluzją czy malarz, który nie jest tym, za którego go brano. Czym potrafi zaskoczyć najcenniejszy piotrkowski zabytek patrzącego nań widza? I gdzie szukać na dwuwymiarowej powierzchni jezuickiej polichromii trójwymiarowych zagadek, które powstały 268 lat temu i wciąż „oszukują” oczy tych, którzy nań patrzą?
Pociski, granaty i trotyl schowane w... drodze
W czwartek (23 października) o godzinie 11.20 na drodze W726 w okolicy Inowłodza, pracownicy oczyszczający teren budowy drogi ujawnili różnego rodzaju pociski, granaty oraz trotyl.
Piotrków przygotowany do wojny?
Czy jesteśmy przygotowani na rozprzestrzenienie się konfliktu zbrojnego na Ukrainie na teren Polski? Ile mamy w Piotrkowie schronów? Na ile osób? - takie pytania padały podczas ostatniej sesji Rady Miasta.
Z cysterny wyciekł amoniak...
W związku z niepokojącą i stale pogarszającą się sytuacją w naszym państwie, prezydent RP wprowadził na terenie kraju stan gotowości obronnej.
O Legionach Polskich w Wielkiej Wojnie
W Piotrkowie i Bełchatowie odbywa się Ogólnopolska Sesja Naukowa Stowarzyszenia Miłośników Dawnej Broni i Barwy. Pierwszym prelegentem był prof. Marek Dutkiewicz z piotrkowskiej filii UJK. Sesja potrwa do niedzieli.
Piotrków tuż przed wybuchem II wojny światowej
70% elewacji budynków otrzymało nowe „umaszczenie” w stalowo-szarej kolorystyce. Z wieży ciśnień przy Pekinie zdjęto dach, by ustawić na niej działko przeciwlotnicze. Wieżę ciśnień przy dworcu kolejowym również uzbrojono, w cekaem...
Piotrków w latach I wojny światowej
W pierwszych tygodniach I wojny światowej Piotrków przechodził z rąk do rąk. Rosjanie żebrali o żywność, Austriacy nie ustawali w bojach o miasto, a Niemcy grozili całkowitym spaleniem Piotrkowa, jeśli nie otrzymają ogromnej kontrybucji.
Od kilku dni władze Radomska głowiły się, co zrobić z nietypową przeszkodą, na którą natrafiono podczas budowy ronda u zbiegu ulic Targowej i Krakowskiej. Odkopano tam bowiem zaporę przeciwczołgową z okresu II wojny światowej. Już wiadomo, że znalezisko nie zakłóci ciągłości prac. Zdaniem kierownika Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Łodzi nie ma przeciwwskazań do usunięcia przeszkody.
70 lat temu Niemcy zamordowali tam 52 osoby
To była największa egzekucja w regionie. 70 lat temu w Pieńkach Karlińskich hitlerowcy zamordowali 52 osoby.
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat