Smog, który tak bardzo doskwiera nam w okresie zimowym powstaje między innymi w wyniku ogrzewania naszych mieszkań i domów złej jakości paliwem. W naszym kraju niestety wciąż powszechne jest palenie śmieci, a ewentualne informowanie odpowiednich służb o takim procederze jest uznawane za donosicielstwo. Zapominamy, że nasza bierna postawa w tej kwestii oznacza zgodę na zatruwanie naszych organizmów i najbliższego nam otoczenia. Ci, którzy spalają śmieci w domowych instalacjach grzewczych narażają się na karę pozbawienia wolności nawet do 5 lat.
W 2016 roku w Piotrkowie przez blisko trzy miesiące jakość powietrza przekraczała stany dopuszczane normą. Choć w mieście jest stacja pomiaru jakości powietrza niestety mierzy ona tylko stężenie pyłu zawieszonego PM 10, w Piotrkowie nie dokonuje się pomiaru pyłu PM 2,5. Dlatego też piotrkowski magistrat zdecydował się na montaż na terenie miasta dwudziestu detektorów jakości powietrza, dzięki którym pomiary stanu powietrza będą bardziej miarodajne.
Właściciele piotrkowskich nieruchomości mogą już zgłaszać swoje budynki do kolejnej edycji konkursu "Nowa Elewacja". W tym roku po raz jedenasty Urząd Miasta zachęca w ten sposób gospodarzy kamienic by w wyremontowali swoje budynki.
Czy rośliny mogą chronić nas przed smogiem? Okazuje się, że 100 dużych drzew jest w stanie usunąć 460 kg zanieczyszczeń z powietrza rocznie, w tym 136 kg pyłu zawieszonego PM 10 i PM 2,5. W Piotrkowie mamy ponad 100 ha zieleni przyulicznej oraz cztery parki o łącznej powierzchni ponad 15 ha. Ponadto w naszym mieście w ostatnich latach przybyło zielni, Piotrków pod względem ilości zieleni przypadającej na jednego mieszkańca wyprzedza takie miasta jak Warszawa, Kraków, Wrocław czy Łódź.
Urząd Skarbowy w Tomaszowie Mazowieckim będzie prowadził rozmowy z młodymi małżeństwami. Chodzi o namierzenie nieuczciwych przedsiębiorców, którzy świadczą usługi związane z organizacją wesel i ich oprawą, a nie odprowadzają od swojej działalności podatku. Niewykluczone, że podobną akcję przeprowadzi piotrkowski Urząd Skarbowy, jednak jego pracownicy nie chcieli nam udzielić informacji na ten temat, twierdząc, że są one tajne.
Miasto Piotrków Trybunalski jako jedna z jednostek samorządu terytorialnego województwa łódzkiego uczestniczy w programach realizowanych przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej związanych z ochroną atmosfery i poprawą jakości powietrza. Między innymi w ramach zawartej z funduszem umowy w Piotrkowie zostanie wymienionych ponad 300 starych pieców. Miasto realizuje również jeden z programów z zakresu edukacji ekologicznej.
Około 1500 samochodów przybyło w ubiegłym roku w Piotrkowie. W związku z tym w mieście brakuje parkingów. Doskonale wiedzą o tym mieszkańcy, którzy próbują znaleźć miejsce postojowe na ul. Szkolnej w pobliżu komendy policji i Urzędu Miasta lub nawet na terenach piotrkowskich osiedli.
Termin składania rocznych zeznań podatkowych upływa ostatniego dnia kwietnia. Coraz więcej mieszkańców naszego regionu rozlicza się drogą elektroniczną, do czego zresztą namawiają sami urzędnicy. Są też inne udogodnienia.
Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła, jak samorządy zarządzają miejską zielenią. Kontroli poddano 9 miast, w tym Piotrków Trybunalski. W raporcie przedstawiono kilka nieprawidłowości dotyczących naszego miasta. Do wniosków NIK odniósł się piotrkowski magistrat.
Bitcoin - najpopularniejsza kryptowaluta świata. Mimo że wirtualna, to jednak trzeba się z niej rozliczać w realu. Jak?