Reklama

Papryczki odbiły się czkawką

Tydzień Trybunalski Sobota, 08 grudnia 2018792213
Miał upamiętniać odbywające się marcu 2017 roku Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, okazuje się, że nie powstanie w ogóle. Chodzi o mural, która miał się pojawić na ścianie jednej z piotrkowskich kamienic.

Marszałek województwa łódzkiego i Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi ogłosili konkurs na mural nawiązujący do przyjaźni polsko-węgierskiej. Zwycięzca miał otrzymać 4 tys. zł na sprzęt elektroniczny, a mural miał ozdobić jedną z piotrkowskich kamienic. Malowidło miało się znaleźć na elewacji kamienicy przy pl. Niepodległości 4. Na wykonanie muralu w tym miejscu nie zgodzili się jednak pracownicy piotrkowskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. W związku z tym przedstawiciele Urzędu Miasta przedstawili drugą lokalizację - ścianę szczytową jednego z bloków przy skrzyżowaniu Armii Krajowej i Sikorskiego, naprzeciwko hotelu Mercure. Na utworzenie muralu zgodziła się Piotrkowska Spółdzielnia Mieszkaniowa.

 

Jeszcze w marcu 2018 roku trwało zbieranie dokumentacji technicznej i przygotowanie procedury, która ma wyłonić wykonawcę. Regulamin konkursu, w ramach którego wyłoniono zwycięski projekt, nie przewidywał daty wykonania muralu, więc żadne terminy nie zostały przekroczone. Data realizacji muralu w nowej lokalizacji również nie była wtedy znana.

 

O wyjaśnienia poprosiliśmy Wydział Prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa łódzkiego. - Aby przystąpić do wyboru wykonawcy muralu musimy mieć podpisane porozumienie z Piotrkowską Spółdzielnią Mieszkaniową, określające prawa i obowiązki stron. W marcu zapisy wprowadzone przez Spółdzielnię do projektu porozumienia nie zostały zaakceptowane przez Biuro Prawne UMWŁ. Pod koniec kwietnia zwróciliśmy się o pomoc do Urzędu Miasta Piotrkowa Trybunalskiego. 13 czerwca Piotrkowska Spółdzielnia Mieszkaniowa skorygowała swoje zapisy, porozumienie zostało zaakceptowane przez prawników UMWŁ oraz prezesa PSM (w dniu 11.07.2018). Poprosiliśmy więc PSM o wskazanie osób, które ze strony Spółdzielni są upoważnione do podpisania porozumienia, póki co nie otrzymaliśmy informacji, ale na pewno niebawem to nastąpi - informuje Wydział Prasowy UMWŁ.

 

Z dalszej korespondencji prowadzonej przez nas z Urzędem Marszałkowskim wynika, że porozumienie z Piotrkowską Spółdzielnią Mieszkaniową zostało podpisane przez UMWŁ 20 sierpnia 2018. Spółdzielnia podpisała je 20 września. Sześć dni później PSM przesłała nam skan wniosku zgłoszenia robót budowlanych, niewymagających pozwolenia złożony w Urzędzie Miasta Piotrkowa Trybunalskiego. W ostatniej wiadomości, którą otrzymaliśmy z Urzędu Marszałkowskiego czytamy: "Trzykrotnie zamieszczaliśmy w BIP zapytania ofertowe w celu wyłonienia wykonawcy malowidła wielkoformatowego (terminy składania ofert 10.09.2018, 25.10.2018 oraz 19.11.2018) Nie wpłynęła żadna oferta, prawdopodobnie ze względu na wymagania PSM dot. zapewnienia napraw i konserwacji przez okres 5 lat. Z rozmów z potencjalnymi wykonawcami wynikało, że obawiali się oni, że będzie to oznaczało bezpłatną konserwację całej ściany szczytowej budynku wykonywaną na rzecz Spółdzielni".

 

Wobec braku wykonawcy nie dojdzie do wykonania muralu. Urząd Marszałkowski chce rozwiązać porozumienie zawarte z Piotrowską Spółdzielnią Mieszkaniową.

 

Okazuje się, że po piotrkowskich obchodach Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej pozostały tylko wspomnienia i... projekt okolicznościowego muralu.


Zainteresował temat?

3

1


Reklama

r e k l a m a

Reklama

Komentarze (13)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

MadMax ~MadMax (Gość)10.12.2018 10:06

Jest tyle brzydkich elewacji, na których taki projekt mógłby powstać i poprawić choć trochę krajobraz szarych ulic i osiedli Piotrkowa Tryb... Szkoda, że brak jest dobrej woli urzędników i osób mogących mieć realny wpływ na powstanie czegoś naprawdę fajnego w naszym mieście nie mówić już o dotrzymywaniu słowa i wywiązywaniu się ze zobowiązań...

11


antymural ~antymural (Gość)09.12.2018 20:24

Murale trochę mi przypominają tatuaże. Na jedno i drugie jest obecnie moda, ale... w USA nastała podobno moda na usuwanie tatuaży laserami (podobnie, jak ich robienie zapewne świetny biznes!). Czy jeśli minie moda na te murale będzie trzeba będzie może z jakimś laserem włazić na drabinę, żeby oczyścić nieszczęsną ścianę z papryczki? Lepiej się mocno stuknijmy najpierw w głowę, zanim będziemy robić w naszym Trybunalskim Grodzie takie głupoty!

23


Prezes PSM ~Prezes PSM (Gość)08.12.2018 19:59

Informuję, że ściana na której miał powstać mural została niedawno wyremontowana (docieplona i pomalowana) i jest na gwarancji. Wobec tego oczywiste było żądanie utrzymanie ściany w należytym stanie. Potencjalni wykonawcy albo nie zgłębili tematu, albo znaleźli pretekst do odmowy wykonania. Czyżby mieszkańcy tego bloku mieli ponosić koszty konserwacji nic z tego nie mając (ściana została udostępniona za free) ?
Z poważaniem.
Marek Potrzebowski.

53


a74 ~a74 (Gość)08.12.2018 22:51

Skoro Piotrków zawierzony to może walnąć zamiast tej papryki gębę Rydzyka

84


gość ~gość (Gość)08.12.2018 17:59

Głupią głupotą było w ogóle rozmawiać z PSM-em. Naprawdę są lepsi partnerzy.

43


gościu ~gościu (Gość)08.12.2018 19:02

I bardzo dobrze,nie chce tego gniota na swoim bloku !!!

37


koń_127 ~koń_127 (Gość)08.12.2018 13:43

Jest jak zwykle. Spółdzielnia szuka "jelenia" to niech się "całuje". Za dużo tam mądrych :-)

53


j. ~j. (Gość)08.12.2018 13:30

Dajmy sobie z tym spokój! Ktoś wymyślił modę na "murale", to teraz trzeba każdą wolną ścianę w kamienicy paskudzić jakimiś wątpliwej urody malowidłami? Ani to ładne, ani nie wiadomo dlaczego na piotrkowskiej Starówce mają być akurat jakieś "papryczki", ani nie powinien to być żaden priorytet w wydawaniu pieniędzy. Ja już wolę, żeby tam była po prostu ładnie pomalowana ściana.

83


hehe ~hehe (Gość)08.12.2018 12:42

delegaturę zlikwiddowoano, to może mural powstanie

31


borowik ~borowik (Gość)08.12.2018 09:17

" Na wykonanie muralu w tym miejscu nie zgodzili się jednak pracownicy piotrkowskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. "
Likwidacja w odwecie ?
https://www.epiotrkow.pl/news/Piotrkowska-delegatura-konserwatora-zabytkow-zostanie-zlikwidowana,34125

91


Reklama
Reklama Reklama

r e k l a m a

Reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat