Kierowcy będą musieli w poniedziałek uzbroić się w cierpliwość. Od godziny 10.00 rolnicy będą blokować drogę Srock-Piotrków. Na razie nie wiadomo, jak długo potrwają utrudnienia.
Pracownicy administracyjni Prokuratury Okręgowej w Piotrkowie Trybunalskim i wszystkich prokuratur rejonowych okręgu piotrkowskiego rozpoczęli akcję protestacyjną. O 12 odeszli od biurek i przez kilkadziesiąt minut z transparentami przed budynkiem piotrkowskiej prokuratury domagali się przyznania im wyższych pensji.
Rozpoczęły się próbne egzaminy ósmoklasistów. Uczniowie pierwszego dnia mierzą się z językiem polskim, w kolejnych dniach czeka ich sprawdzian z matematyki i języka obcego. Głównym celem przeprowadzenia takiego egzaminu jest przygotowanie zarówno uczniów jak i nauczycieli do nowej formy egzaminu.
Pracownicy sądów domagają się podwyżek. Urzędnicy sądowi i asystenci sędziów w Piotrkowie przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji protestacyjnej. Kilkudziesięciu pracowników nie przyszło w czwartek do pracy, przedstawiając zwolnienia lekarskie.
Dawid Ciżewski, szef "Pokolenia IDEA" został wyróżniony przez dr Sylwię Spurek - zastępcę RPO ds. Równego Traktowania. Spurek, od lat zaangażowana w walkę o prawa kobiet (coroczna akcja "16 dni przeciwko przemocy" czy "Trzymam stronę kobiet"), doceniła piotrkowianina za działania przeciwko przemocy doświadczanej przez Polki oraz o walkę o prawa kobiet.
W czwartek (8 listopada) minister Joachim Brudziński i przedstawiciele strony społecznej podpisali porozumienie kończące akcję protestacyjną. W ramach wypracowanej umowy od 1 stycznia 2019 r. funkcjonariusze służb podległych MSWiA otrzymają podwyżkę w kwocie 655 zł brutto. Kolejna podwyżka - 500 zł brutto nastąpi od 1 stycznia 2020 r. MSWiA zobowiązało się do rezygnacji z wymogu ukończonych 55 lat przy przechodzeniu na emeryturę. Funkcjonariusze będą też mieli prawo do pełnopłatnych nadgodzin.
Policjanci z piotrkowskiej komendy zaczęli masowo chorować. W drogówce 2/3 funkcjonariuszy przebywa na L4, w wydziale wywiadowczym jest jeszcze gorzej, bo ok. 80% jest na zwolnieniach, 1/3 policjantów brakuje w prewencji. Podobnie jest w innych jednostkach naszego województwa. W Radomsku, Tomaszowie, Pajęcznie, Bełchatowie, Brzezinach, Pabianicach, Zduńskiej Woli, Sieradzu funkcjonariusze również chorują. Dlaczego?
14 strażaków z Komendy Miejskiej w Piotrkowie uczestniczyło w manifestacji służb mundurowych zorganizowanej 2 października na Placu Zamkowym w Warszawie. To już trzeci etap ogólnopolskiego protestu, który trwa od lipca.
Piotrkowianie solidaryzowali się w poniedziałek z rodzicami niepełnosprawnych dzieci. Wszystko dlatego, że Ministerstwo Edukacji Narodowej zmieniło zasady kształcenia specjalnego. Najważniejszą zmianą jest zlikwidowanie nauczania indywidualnego na terenie szkoły.
W poniedziałek 16 lipca ruszyła ogólnopolska akcja protestacyjna służb mundurowych. Uczestniczą w niej policjanci, Straż Graniczna, pracownicy i funkcjonariusze Służby Więziennej oraz strażacy. Włączyli się także wszyscy pracownicy Komendy Miejskiej Policji w Piotrkowie.