Na temat nowej formy sprawdzania wiedzy młodych ludzi opowiedziała nam Danuta Zakrzewska z Centralnej Komisji Egzaminacyjnej - To co od dzisiaj przez trzy dni odbywa się w szkołach ma pozwolić radom pedagogicznym na nabranie doświadczenia w zakresie organizacji takiego egzaminu i przećwiczenie procedur egzaminacyjnych. Poza tym nauczyciele dowiedzą się jak mają być oceniane prace. To będzie dla nich swego rodzaju szkolenie. Jeżeli zaś chodzi o samych uczniów, będą oni mogli się zapoznać z wymaganiami, jakie staną przed nimi w związku z egzaminami. To z jednej strony sprawy czysto organizacyjne, takie na przykład jak konieczność przyniesienia ze sobą czarnego długopisu, a z drugiej pokazanie młodemu człowiekowi na jakim poziomie jest w tym momencie jego wiedza.
Jak nową formę egzaminu oceniają nauczyciele z Piotrkowa? - Dla uczniów pewnym novum jest obfitość tekstu, z którym należy się zmierzyć. Dotychczas więcej było zadań zamkniętych. To jednak jest poziom ósmej klasy, a nie tak jak dotychczas szóstej. Nowością jest też trzeci dzień z egzaminami. Ta próba jest ważna ponieważ dzieci nie powinny zaprzątać swoich myśli strachem i zastanawianiem się nad stroną organizacyjną tylko skupić się wyłącznie na pisaniu. Egzaminy próbne powinny im w tym pomóc - powiedziała nam Jolanta Zielińska, wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 16 w Piotrkowie Trybunalskim.
Właściwy egzamin ósmoklasisty będzie przeprowadzany w kwietniu. Uczeń, który z przyczyn losowych lub zdrowotnych nie przystąpi do niego w tym terminie, będzie mógł to zrobić w czerwcu.