Rozpoczęła się "zerowa faza" szczepień przeciw koronawirusowi, która obejmie przedstawicieli zawodów medycznych oraz pokrewnych. Jednak już wkrótce czekają nas dostępne dla wszystkich i powszechne szczepienia. Sprawa ta cały czas wzbudza sporo kontrowersji oraz wątpliwości w polskim społeczeństwie. Tego typu rozterek nie mają posłowie z naszego okręgu, którzy ponad podziałami politycznymi zapowiedzieli, że skorzystają z tej możliwości.
W Samodzielnym Szpitalu Wojewódzkim im. M. Kopernika w Piotrkowie rozpoczęły się szczepienia przeciwko wirusowi CoVid-19. W niedzielę, 27 grudnia, podano ją pięciu osobom. To część lekarzy z piotrkowskiego szpitala.
Samodzielny Szpital Wojewódzki im. Mikołaja Kopernika w Piotrkowie będzie realizował szczepienia na COVID-19. Realizując wytyczne Ministerstwa Zdrowia dotyczące walki z koronawirusem, obejme zadania tzw. „szpitala węzłowego".
Dopuszczenie szczepionki do użytku to nie jest jeszcze ten moment na zrzucanie maseczek. To jest dopiero początek długiej drogi do kontroli tej pandemii – powiedział PAP dr hab. Piotr Rzymski z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
Szczepionka przeciw koronawirusowi będzie dostępna dla każdego obywatela na zasadzie dobrowolności; pracujemy już nad logistyką ich dystrybucji - poinformował w czwartkowym wpisie na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.
Po szczepionki na grypę ustawiają się kolejki, a tych w aptekach brakuje. Epidemia koronawirusa zdecydowanie zwiększyła zainteresowanie zaszczepieniem się. Pacjenci mają nadzieję, że uchroni ich to przed grypą i zmniejszy ryzyko zachorowania na COVID-19. Tymczasem aptekarze są bezradni i rozkładają ręce, bo szczepionek po prostu nie ma.
Realnie szczepionka na koronawirusa będzie dostępna wiosną i to wiosną niezbyt wczesną - poinformował we wtorek 15 września minister zdrowia Adam Niedzielski. Podkreślił, że "niezależnie od tego, ile ten proces będzie trwał, to jesteśmy, jako Polska, bardzo dobrze zabezpieczeni".
Z opublikowanych ostatnio obserwacji we Włoszech wynika, że szczepienia przeciwko grypie sezonowej poza wirusami tej choroby częściowo mogą też chronić przed koronawirusami SARS-CoV-2. Obserwacje te wymagają jeszcze weryfikacji, ale coś jest na rzeczy – powiedział w rozmowie z PAP pulomnolog prof. Adam Antczak.
Od września na liście leków refundowanych znalazło się także kilka szczepionek przeciw grypie. Dla osób po 75. roku życia szczepienie będzie bezpłatne.
Seniorzy w wieku 65+ mogą po raz pierwszy skorzystać z refundowanej przez NFZ szczepionki przeciwko grypie. Zbliża się sezon grypowy, dlatego warto pomyśleć o zaszczepieniu. - Szczepienie pozwala uniknąć zachorowania na grypę i związanych z nią powikłań, które są szczególnie groźne dla Seniorów – przekonuje Fundusz.