Dla kogo refundowane szczepienie przeciw grypie?

Łódzkie Środa, 02 września 202025
Od września na liście leków refundowanych znalazło się także kilka szczepionek przeciw grypie. Dla osób po 75. roku życia szczepienie będzie bezpłatne.
pixinio.com pixinio.com

Od 1 września szczepienia przeciwko grypie będą w 50% refundowane dla:

- dzieci w wieku od 3 do 5 lat (dzieciom podaje się szczepionkę donosowo, to szczepionka Fluenz Tetra, rodzic zapłaci za nią po refundacji 47,87 zł; 
- dorosłych od 18. do 65. roku życia z chorobami współistniejącymi np. z chorobami metabolicznymi (w tym cukrzycą), kardiologicznymi, oddechowymi, po transplantacjach, szczepionka Influvac Tetra, w aptece zapłacimy za nią (po refundacji) 24,95 zł; 
- kobiet w ciąży, szczepionka Influvac Tetra, w aptece zapłacimy za nią (po refundacji) 24,95 zł;
- dorosłych od 65. roku życia do 75. roku życia, szczepionka czterowalentna Vaxigrip Tetra, w aptece zapłacimy za nią (po refundacji) 22,88 zł.

 

 

Szczepionka czterowalentna przeciw grypie Vaxigrip Tetra jest bezpłatna dla osób powyżej 75. roku życia.

Receptę na szczepionkę dla ww. grup pacjentów może wystawić każdy lekarz. Wyjątkiem są pacjenci 75+, im receptę może wypisać – tak jak w przypadku wszystkich bezpłatnych leków 75+  – tylko lekarz POZ.

 

- Ze szczepienia skorzystamy w puncie szczepień, w poradni POZ, w której leczymy się na co dzień. Szczepienie może wykonać wyłącznie lekarz lub pielęgniarka - wyjaśnia Anna Leder, rzecznik prasowy łódzkiego oddziału NFZ. 

 

Zaszczep dziecko - apeluje NFZ

Szczepienie przeciw grypie pomoże ochronić dziecko przed chorobą, której przebieg u dzieci może być bardzo ciężki. Dzieci wieku do 5 lat obok osób starszych, stanowią grupę o najwyższym wskaźniku hospitalizacji z powodu grypy. Dodatkowo dzięki szczepieniu dziecko nie będzie stanowiło ryzyka zakażenia grypą innych członków  rodziny, w tym szczególnie osób narażonych na ciężkie powikłania w przebiegu grypy, np. dziadków, osób przewlekle chorych, najmłodsze rodzeństwo, które w pierwszych miesiącach życia nie może być jeszcze zaszczepione przeciw grypie. Szczepienie dziecka pozwoli też uniknąć konieczności zwolnienia z pracy rodzica lub kosztów związanych z zapewnieniem choremu dziecku opieki.

W ubiegłym sezonie grypowym wśród zgłoszonych zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę, których było w Polsce blisko 4,5 mln, ok. 25% dotyczyło dzieci do 4 r.ż.

 

 

Co powinieneś wiedzieć o szczepieniach
Szczepienie przeciwko grypie nie chroni nas w 100% przed zachorowaniem, ale dzięki niemu przebieg choroby będzie łagodniejszy. Szczepienie pomoże uchronić się przed pobytem w szpitalu z powodu powikłań pogrypowych. Ministerstwo Zdrowia zachęca do szczepień, przypominając, że osoby zaszczepione przeciwko grypie mogą być bardziej odporne na zakażenie COVID-19.

 

Najlepiej zaszczepić się na początku sezonu grypowego, czyli jesienią. Ważne, by to zrobić przed szczytem zachorowań. Po podaniu szczepionki odporność rozwija się w ciągu dwóch–trzech tygodni. Szczepienie należy zawsze skonsultować z lekarzem. Przez dwa dni po szczepieniu możesz mieć miejscowe zaczerwienienie i ogólne złe samopoczucie, które mijają samoistnie.

 

Ponieważ wirus grypy szybko się zmienia, co roku szczepionka ma nieco inny skład. Jest on opracowywany w oparciu o nowe szczepy wirusa, które wywołują grypę w danym sezonie. Pracuje nad nim sieć międzynarodowych laboratoriów, w Polsce zespół w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego – Państwowym Zakładzie Higieny.

 

 

Co warto wiedzieć o grypie
Grypa sezonowa występuje co roku i wywołują ją wirusy występujące u ludzi.

 

Wirus grypy: szybko się zmienia, dlatego co roku konieczna jest nowa szczepionka; szybko się namnaża w organizmie; łatwo się nim zarazić.

 

Objawy grypy: wysoka gorączka, katar, kaszel, ból głowy, bóle mięśniowe, ogólne uczucie osłabienia i rozbicia, czasem pojawiają się wymioty i łagodna biegunka, u małych dzieci ból brzucha.


Rozpoznanie grypy i odróżnienie jej od przeziębienia nie jest łatwe, należy zawsze skonsultować się z lekarzem.

W razie podejrzenia grypy w żadnym wypadku nie należy chodzić do pracy. Koniecznie trzeba zostać w domu i odpoczywać.

Grypa mija sama, zwykle po 7 dniach. Jednak czasami mogą pojawić się powikłania: wtórne bakteryjne zapalenie płuc, zapalenie oskrzelików (szczególnie u niemowląt i dzieci), zaostrzenie chorób przewlekłych, np. astmy, obturacyjnej choroby płuc, dolegliwości układu krążenia, niewydolności serca, choroby niedokrwiennej serca, angina wywołana paciorkowcem, sepsa (rzadko), bardzo rzadko (zwykle u dzieci) zespół Reye’a – zwykle związany z przyjmowaniem preparatów kwasu acetylosalicylowego, zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie mięśni, niewydolność wielonarządowa (rzadko), encefalopatia, poprzeczne zapalenie rdzenia kręgowego.


Grypa, zwłaszcza nieleczona, może skończyć się niepełnosprawnością, a nawet śmiercią.

 

Żeby chronić siebie oraz twoich bliskich przed grypą należy: zaszczepić się, często myć ręce, nie kichać na ludzi, nie podawać do przywitania dłoni, którą zasłaniamy usta podczas kichnięcia, unikać przebywania w zatłoczonych miejscach (szczególnie w czasie nasilenia sezonu grypowego), unikać chorych lub w ich towarzystwie, chronić się np. maseczką na twarzy, unikać dotykania oczu, nosa i ust rękami, którymi dotykaliśmy np. klamki, poręczy, pieniędzy, pozostać w domu w przypadku objawów choroby.

POLECAMY


Zainteresował temat?

2

5


Komentarze (25)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

wladek ~wladek (Gość)02.09.2020 11:31

W roku 2009 w Szwecji wprowadzono obowiązkowe szczepienia na świńską grypę. Efekt?
Ponad 10 tysięcy dzieci zachorowało na narkolepsję! Rząd Szwecji do tej pory wypłaca im odszkodowania za powikłania poszczepienne! Więcej tutaj:
http://pospoliteruszenie.org/Cygan%20idzie%20przez%20wies%20tylko%20raz.html

52


gość ~gość (Gość)04.09.2020 00:04

Dla naiwnych w pierwszej kolejności.

12


Iwona Lis Iwona Lisranga03.09.2020 22:33

Lekarzem nie jestem, ale zdaje się, że szczepienia przeciwko grypie mają zmniejszyć ryzyko ewentualnych powikłań wywołanych grypą, mogę się mylić:)

00


gość ~gość (Gość)02.09.2020 15:07

Ja 10 lat temu, pierwszy i ostatni raz zaszczepiłem się przeciw grypie w jednej z piotrkowskich przychodni (w wieku około 19 lat). I po tym wydarzeniu, chyba drugi (lub trzeci) raz w życiu, zachorowałem na tę chorobę. Nigdy więcej żadnych szczepień na sezonowe infekcje. Robicie to na swoją odpowiedzialność.
Pozdrawiam Michał "Koks"

52


Polina ~Polina (Gość)03.09.2020 07:17

Raz to zrobiłam i w zime było ok ale już wiosna, lato i jesień choroba za chorobą się do mnie przyklejały. Nigdy więcej

11


gość ~gość (Gość)02.09.2020 10:42

Radzę się szczepić, ale codziennie -miodem, cebulą i czosnkiem. Zdrowo, bezpiecznie i skutecznie

71


Kazik ~Kazik (Gość)02.09.2020 19:26

Kto raz się zaszczepił tego żałuje i więcej tego nie zrobi

33


j. ~j. (Gość)02.09.2020 22:01

Antyszczepionkowcy już się pewnie szykują do akcji protestacyjnych pod hasłem, że szczepionki zabijają, a ja bym, sporo zapłacił, żeby się móc już zaszczepić, bo szczepionki, to wielkie dobrodziejstwo, a w tym roku może być ich za mało.... Mam nadzieję, że większość ludzi włączy myślenie, przejrzy na oczy i nie będzie wierzyć znachorom, tylko uwierzą lekarzom i będą chcieli się zaszczepić. To jedyny ratunek, bo jak będziemy chorować na grypę, to nie będzie wiadomo, kto ma również COVID, a nie można np. miliona ludzi wysłać na kwarantannę! Zaszczepić się! Koniecznie się trzeba zaszczepić! Ja się szczepię co rok od ok. 20 lat, nigdy mi to nie zaszkodziło i nie choruję na grypę! Niech się mądrzy ludzie szczepią, a antyszczepionkowcy niech zgrzytają zębami ze złości! Vivat szczepionki! Vivat!

24


bnrn ~bnrn (Gość)02.09.2020 10:32

Nie dajcie się w to wkręcić. Włosi zaszczepili przeciw grypie w grudniu 2019 większość starszych ludzi............

61


covid ~covid (Gość)02.09.2020 09:49

Teraz to nie wiadomo, czy w ogóle będzie ktokolwiek chorował na starą, dobrą grypę. Teraz to właściwie covid rules.

51


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat