Konkurs z nagrodami pieniężnymi polegający na znajdowaniu i weryfikowaniu fakenewsów, a także rozmowy z naukowcami, lekarzami, dziennikarzami i aktorami. Wszystko to w ramach wydarzenia #FakeHunter Challenge/szczepionki, które w dniach 12-13 marca organizuje Polska Agencja Prasowa i związany z nią serwis #Fakehunter.
W Polsce drugą dawką zaszczepiono 523 tys. osób. W piątek ruszają szczepienia nauczycieli pracujących stacjonarnie. Zastrzyki chce przyjąć 268 tys. z nich.
Mamy ponad 3 mln zajętych terminów, w tej chwili nie mamy już wolnych szczepionek na COVID-19 - powiedział w niedzielę szef KPRM Michał Dworczyk. Zaapelował do seniorów, by nie szli do przychodni, a chęć zaszczepienia się zgłaszali telefonicznie, przez sms lub przez internet.
Wszystkie osoby, które przyjęły I dawkę szczepionki przeciw COVID-19, tuż po szczepieniu otrzymują specjalną ulotkę, m. in. z nazwą szczepionki oraz konkretnym terminem przyjęcia drugiej dawki. Lekarze z piotrkowskiego Samodzielnego Szpitala Wojewódzkiego przypominają, że aby szczepionka była skuteczna, musi być podana dwukrotnie w odstępie minimum 21 dni.
W gminie Moszczenica trwają zapisy na szczepienia przeciwko COVID-19. Punkt szczepień znajduje się w Gminnym Zespole Ochrony Zdrowia, przy ul. Piotrkowskiej 27.
Mieszkańcy Gminy Wolbórz mają możliwość zaszczepienia się przeciwko COVID-19 w przychodni AMICUS w Wolborzu i Goleszach. Zapisy trwają.
Jeśli w punktach szczepień zostają dawki szczepionki z puli dla grupy 0 i istnieje ryzyko ich niewykorzystania, można nimi szczepić seniorów; taka możliwość wynika z rządowego rozporządzenia - zaznaczył szef KPRM Michał Dworczyk.
O północy z czwartku na piątek ruszyły zapisy na szczepienie przeciw COVID-19 osób z rocznika 1941 i z roczników niższych. Do wyboru mają oni niemal sześć tysięcy przychodni, w których od 25 stycznia będą odbywać się szczepienia. Termin można zarezerwować telefonicznie, przez internet lub w punkcie szczepień.
Poziom skuteczności szczepionek przeciw COVID-19 stworzonych przez firmę Moderna i konsorcjum Pfizer-BioNTech jest praktycznie identyczny; dla przeciętnego Polaka nie ma żadnej różnicy, którą szczepionkę otrzyma – uważa rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz.
Dotychczas chęć zaszczepienia się w ramach „etapu 0” wyraziło prawie 300 pracowników Samodzielnego Szpitala Wojewódzkiego w Piotrkowie oraz ponad 1.000 osób spoza placówki.