W niedzielę na Twitterze poseł KO Michał Szczerba poruszył kwestię utylizacji dawek szczepionki na COVID-19. "Na pytanie, czy krakowski szpital może szczepić pacjentów 80+, jeśli pod koniec dnia zostaną wolne fiolki z puli grupy 0, które się przeterminują, NFZ odpowiada, że nie może. Czyli lepiej wylewać do zlewu niż szczepić najstarszych seniorów? Chyba czas to zmienić Michale Dworczyk" - napisał wiceszef sejmowej komisji polityki senioralnej.
Szef KPRM odpowiedział: "Ale to nieprawda. Zgodnie z rozporządzeniem epidemicznym Roz. 3a, par. 28a ust. 2 - mogą szczepić seniorów...". Podał też link do zmiany rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii" przyjętej 14 stycznia.
Z zapisów, na które powołał się Dworczyk wynika, że w sytuacji ryzyka niewykorzystania szczepionki, dopuszcza się odstępstwo od generalnego obowiązku stosowania podczas szczepień wskazanej kolejności i szczepienie osób z innych grup w ramach jednego etapu, a także w ramach różnych etapów.
Po tym wpisie Szczerba odpowiedział: "Przekażę dyrektorowi Szpitala im. Żeromskiego w Krakowie, który dostał taką odpowiedź z NFZ na zadane pytanie". W kolejnym wpisie kontynuował: "Rozporządzenie weszło w życie 15 stycznia, być może odpowiedź z NFZ przyszła wcześniej. Jeśli nowa regulacja to zmienia, to należy przyklasnąć Panie Ministrze".
W niedzielę rano na rządowych stronach podano, że od początku szczepień w Polsce zutylizowano 1369 dawek szczepionki.
Szczepienia w Polsce ruszyły 27 grudnia ub.r. Obecnie trwają szczepienia grupy 0, czyli m.in. personelu medycznego. Od 15 stycznia seniorzy po 80. roku mogą zarejestrować się na szczepienia przeciw Covid-19, a od 22 stycznia będą mogły to zrobić osoby od 70. roku życia. Szczepienia wszystkich seniorów 70+ mają rozpocząć się 25 stycznia. Ponadto, od 15 stycznia uruchomiony został formularz zgłoszenia chęci szczepienia dla wszystkich osób powyżej 18. roku życia.
autor: Krzysztof Kowalczyk