Kapusta droższa o ponad 500%! Podobnie jest z pietruszką czy cebulą. Z czego wynikają tak astronomiczne ceny warzyw?
Do pożaru pół hektara poszycia leśnego doszło we wtorek przed południem w miejscowości Borowa w gminie Wola Krzysztoporska. Ogień gasili strażacy z OSP KSRG Parzniewice, OSP KSRG Wola Krzysztoporska i OSP Bogdanów. Zdjęcia z akcji otrzymaliśmy od druhów z tej pierwszej jednostki. Z kolei strażacy z OSP KSRG Sulejów gaszą dużo większy pożar, do którego doszło w okolicach miejscowości Siedlów w powiecie opoczyńskim, tam mogło płonąć nawet 50 ha leśnych terenów. Tamtejsi druhowie wysłali nam filmik z miejsca akcji. Pożar udało się już opanować.
Do 16. listopada rolnicy mogą składać wnioski o przyznanie pomocy suszowej. Termin kończył się 31 października, ale w związku z dużym zainteresowaniem minister rolnictwa i rozwoju wsi podjął decyzję o jego przedłużeniu.
Rolnicy mają piękne domy, po kilka samochodów, otrzymują unijne dotacje i płacą niskie składki - mówią jedni. Według samych rolników prawda wygląda inaczej. Jak?
Najpierw wielotygodniowa susza, potem burze i ulewne deszcze. Rolnicy narzekają. Konsumenci boją się rosnących cen żywności. O sytuacji w polskim rolnictwie mówił w czwartek w programie O tym się mówi w Strefie FM Andrzej Prochoń. Przewodniczący Związku Rolników, Przedsiębiorców i Konsumentów kategorycznie stwierdził, że rząd Prawa i Sprawiedliwości nie ma pojęcia, jak pomóc rolnikom.
Wilgoć to poważny problem, który, jeśli nie jest rozwiązany, może doprowadzić do przykrych konsekwencji. Będą nimi grzyby, pleśń, a także podwyższone koszty związane z ogrzewaniem, czy nieprzyjemny zapach. By poradzić sobie z wilgocią, wystarczy tak naprawdę zaopatrzyć się w osuszacz powietrza. Jednak nie jest to takie proste, biorąc pod uwagę to, ile tego typu urządzeń jest obecnie dostępnych w sprzedaży. Zanim więc dokonasz zakupu, musisz dokładnie wiedzieć, z czym jest problem i jak funkcjonuje osuszacz.
Od piątku (11 września) powiatowe biuro Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Piotrkowie przyjmuje wnioski o refundację strat w gospodarstwach dotkniętych tegoroczną suszą.
Radni Sejmiku Województwa Łódzkiego zaapelowali do rządu o wprowadzenie stanu klęski żywiołowej.
Susza najbardziej dotknęła gospodarstwa znajdujące się w północno-wschodniej części naszego województwa, z takim problemem zmaga się ponad 13 tysięcy gospodarstw (ponad 72 tysiące ha).
Zboże już zebrane, ale zagrożeni są ci, którzy uprawiają kukurydzę i ziemniaki. Ziemia jest sucha jak pieprz i niewiele zmieniły burze, które przeszły w weekend również nad naszym regionem. Gdzie jest najgorzej?