153 lata temu, 9 sierpnia 1864 roku, urodził się jeden z czołowych ideologów polskiego nacjonalizmu, współtwórca Stronnictwa Narodowego - Roman Dmowski. Z tej okazji piotrkowski oddział Obozu Narodowo-Radykalnego przygotował inicjatywę, która miała na celu przypomnienie mieszkańcom Piotrkowa Trybunalskiego tak ważnej dla narodowców postaci.
Najpierw rozległ się dźwięk syren alarmowych, później delegacje samorządów, instytucji, ugrupowań politycznych i społecznych złożyły kwiaty pod pomnikiem Nieznanego Żołnierza. Nie zabrakło też krótkiej części artystycznej. Piotrkowskie obchody 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego zakończył marsz.
W piątek 28 lipca odbędzie się kolejna edycja akcji porządkowania mogił powstańców warszawskich na piotrkowskich cmentarzach. Zinwentaryzowano ich jak dotąd około 20. Uczestnicy akcji spotkają się o godz. 17.30 przed bramą Starego Cmentarza Rzymskokatolickiego przy ul. Cmentarnej.
Punktualnie o godzinie 17.00 na terenie Piotrkowa zostaną uruchomione syreny alarmowe.
Niewiele jest w Polsce jednostek strażackich, które mogą się poszczycić 110-letnią historią. Taki niezwykły jubileusz obchodziła 1 lipca Ochotnicza Straż Pożarna w Krzyżanowie.
Ośrodek Edukacji Artystycznej Miejskiego Ośrodka Kultury w Piotrkowie Trybunalskim otrzymał dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na projekt „Piotrków Trybunalski i Opole – 800 lat – rocznica, która łączy".
W poniedziałek odbyła się uroczysta sesja popularno-naukowa Rady Miejskiej w Sulejowie zwołana z okazji 90. rocznicy odzyskania praw miejskich przez Miasto Sulejów oraz pierwszych wyborów do Rady Miejskiej w Sulejowie.
Uczniowie, kombatanci, parlamentarzyści, przedstawiciele miasta, powiatu i województwa, policjanci, strażnicy miejscy, harcerze uczestniczyli w uroczystościach zorganizowanych z okazji 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.
Od mszy świętej w amfiteatrze miejskim (godz. 10.00) rozpoczną się miejskiej obchody 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Wiosną 1940 roku radzieccy policjanci polityczni (NKWD) rozstrzelali ponad 20 tysięcy obywateli naszego kraju, w tym wielu oficerów wojska i policji, nauczycieli, profesorów i posłów przebywających w obozach na terenie ZSRR. Zbrodnia katyńska to jedna z największych tragedii narodu polskiego. W niedzielę, 23 kwietnia w Piotrkowie hołd ofiarom oddali m.in. członkowie Stowarzyszenia Rodzina Katyńska Ziemi Piotrkowskiej, samorządowcy, policjanci oraz przedstawiciele piotrkowskich szkół.