Obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Polski w związku z agresją militarną Rosji na teren Ukrainy i którzy zgłoszą się z problemem zdrowotnym do lekarza rodzinnego, poradni specjalistycznej, czy szpitala otrzymają adekwatną pomoc medyczną na takich samych zasadach jak polski pacjent. Za leczenie zapłaci NFZ z budżetu państwa.
W Piotrkowie Trybunalskim uruchomiono Miejskie Punkty Zbiórki Darów dla Ukraińców. Każdy, kto chciałby pomóc, może odwiedzić poniższe miejsca oraz zapoznać się z wytycznymi dotyczącymi listy produktów, jakie będą w nich przyjmowane.
Liczą się wszelkie gesty solidarności z Ukrainą, ale i każda pomoc, jaką można przekazać w postaci rzeczowej, jak i tej płynącej z dobroci serca. Koordynatorem rządowo-samorządowej akcji humanitarnej na terenie powiatu piotrkowskiego jest starosta Piotr Wojtysiak.
W związku z wojną na Ukrainie, wojewoda łódzki zorganizował spotkanie online z samorządowcami. Padło na nim wiele ważnych słów, dotyczących skoordynowania pomocy i licznych zbiórek na rzecz Ukraińców przybywających do naszego regionu oraz tych, którzy zdecydowali się pozostać w swoim kraju. Udział w rozmowach wziął prezydent Piotrkowa Trybunalskiego Krzysztof Chojniak.
Około pół tysiąca osób wzięło udział w marszu milczenia, który w niedzielę (27.02) po południu przeszedł ulicami Piotrkowa Trybunalskiego. Niemy protest rozpoczął się od odegrania hymnu Ukrainy i słów wsparcia dla mieszkających nad Strawą obywateli tego zaatakowanego kraju.
Prawosławni mieszkańcy Piotrkowa modlili się w niedzielę (27.02) o zachowanie pokoju na Ukrainie i na całym świecie. W liturgii w piotrkowskiej cerkwi wzięło udział kilkadziesiąt osób.
Wielkie serca mieszkańców Piotrkowa i regionu! Od soboty mieszkańcy pomagają ogarniętej wojną Ukrainie. W różnych częściach miasta i powiatu trwają zbiórki najpotrzebniejszych rzeczy. Aby ułatwić dostęp do informacji przygotowaliśmy kompleksową listę prowadzonych zbiórek. Informacja jest ciągle aktualizowana.
Blisko dwustuosobowa grupa uchodźców z Ukrainy zatrzymała się w sobotę (26.02) w Piotrkowie. To dzieci z sierocińca, które w drodze do Niemiec zatrzymały... przepisy. Kierowcy musieli zatrzymać się na obowiązkową przerwę. W ciągu tych kilku godzin uchodźcy otrzymali od mieszkańców Piotrkowa nieoczekiwaną pomoc, gorący obiad, odzież i słowa otuchy. "Nawet o tym nie marzyliśmy" - przyznał dyrektor sierocińca.
Mieszkańcy z naszego regionu od rana włączyli się czynnie w rożne zbiórki dla Ukrainy. "Serce rośnie" - mówią organizatorzy, którzy są zaskoczeni tak ogromnym odzewem. Zbiórki zorganizowali m.in. członkowie organizacji Strzelec, fani motoryzacji z Garażu 313 oraz "Widzialna Ręka Piotrków".
Fundacja PGE przekazała Caritas Diecezji Rzeszowskiej darowiznę w wysokości 100 tysięcy złotych z przeznaczeniem na celową pomoc dla uchodźców z terenów objętych wojną na Ukrainie. Wsparcie dla potrzebujących koordynuje Wojewoda Podkarpacki.