Artykuły do tagu: pap

Jedno życie może uratować osiem innych   
W Polsce na przeszczep serca dzieci czekają średnio ponad 450 dni. Jak alarmują transplantolodzy, rocznie kilkoro dzieci umiera z powodu braku dawcy. Mamy doskonale wykształconą kadrę oraz najnowocześniejszy sprzęt. Jednak na co dzień lekarze spotykają się z bardzo niską świadomością społeczną na temat transplantacji, a szczególnie transplantacji dziecięcych. Wychodząc naprzeciw tym potrzebom, Fundacja BGK, której fundatorem jest Bank Gospodarstwa Krajowego we współpracy ze Śląskim Centrum Chorób Serca, zaangażowała się w ogólnopolską akcję budującą świadomość problemu transplantacji u najmłodszych „Twoje tak ma moc!”.
Pap 
Prawie 3 miliony papierosów bez akcyzy. Odpowiedzą za przestępstwa skarbowe
Na terenie powiatu piotrkowskiego łódzcy policjanci zatrzymali 2 mężczyzn podejrzanych o przestępstwa skarbowe i udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Policjanci zabezpieczyli blisko 3 miliony sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy. Podejrzanym grozi kara do 5 lat więzienia. Decyzją sądu zostali tymczasowo aresztowani.
PKO BP: klienci banku przeprowadzili już 15 mln rozmów z voicebotami
Ponad 6 mln klientów PKO Banku Polskiego prowadziło już rozmowy z bankową sztuczną inteligencją, tzw. botami konwersacyjnymi. Trwały one ponad 190 tys. godzin. Łącznie przeprowadzono 15 mln takich rozmów na bankowych infoliniach i z Asystentem głosowym w aplikacji mobilnej IKO. W PKO Banku Polskim działa obecnie 14 voicebotów, a najstarszy został uruchomiony ponad 2,5 roku temu.
Pap 
Wypalenie zawodowe dopada jednego na trzech lekarzy
Średnio jeden na trzech lekarzy doświadcza wypalenia zawodowego, problem ten szczególnie zauważalny jest wśród chirurgów czy osób pracujących w POZ. O tym, w jaki sposób wypalenie zawodowe przekłada się na relacje lekarz-pacjent dyskutowano na konferencji „Zespół wypalenia zawodowego w świecie lekarzy”.
Musimy zmienić sposób myślenia o odzyskiwaniu surowców z elektroodpadów
Odpad z jednego procesu produkcyjnego staje się cennym surowcem dla innego. Taka idea powinna przyświecać gospodarce, w której efektywnie korzystamy z zasobów i jak najdłużej utrzymujemy wartość produktów - to jeden z głównych wniosków debaty „Od odpadu do zasobu. Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny w ekonomii cyrkularnej”, zorganizowanej w dniu 13.10.2022 z okazji Międzynarodowego Dnia bez Elektrośmieci w Centrum Prasowym PAP.
Kremówki w Piotrkowie na Dzień Papieski
Z okazji XXII Dnia Papieskiego, wolontariusze z sześćdziesięciu Szkolnych Kół Caritas z terenu archidiecezji łódzkiej zapraszają na papieskie kremówki. Nabyć będzie je można także w piotrkowskich kościołach.
Wystawa na Dzień Papieski
W najbliższą niedzielę w całej Polsce obchodzony jest Dzień Papieski. To coroczne nawiązanie do rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrkową. Z tej okazji na parkanie kościoła farnego w Piotrkowie przy Krakowskim Przedmieściu, prezentowana jest plenerowa wystawa opowiadająca o życiu i dokonaniach Karola Wojtyły.
Polacy na bakier z profilaktyką chorób oczu
Przy okazji Światowego Dnia Wzroku obchodzonego 13 października Vision Express zapytało Polaków po 35. roku życia, czy znają najczęściej występujące choroby oczu. Okazuje się, że większość słyszała o zaćmie oraz jaskrze, a sporo osób zna kogoś z rodziny lub grona znajomych ze zdiagnozowanym schorzeniem. Jednak wciąż problemem pozostaje profilaktyka. Ponad płowa ankietowanych nie badała wzroku u optometrysty lub okulisty w ciągu ostatniego roku.
Pap 
Zatrudnianie obywateli Ukrainy
Co do zasady, cudzoziemiec z kraju trzeciego, aby mógł pracować w Polsce, potrzebuje dokumentu pobytowego, który go uprawnia do pracy oraz zezwolenia na pracę. W związku z konfliktem zbrojnym na Ukrainie polski rząd przygotował ustawę, która ułatwia zatrudnienie obywateli Ukrainy. Jak w świetle tych przepisów wygląda zatrudnienie naszych wschodnich sąsiadów?
Leki z osocza ratują życie. Co robić, aby ich nie brakowało?
Leki z osocza, będącego jednym ze składników krwi, to jedyna gwarancja nie tylko zdrowia, ale i życia dla setek tysięcy ludzi, a zapotrzebowanie na nie rośnie. W ostatnich latach byliśmy świadkami kryzysów z dostępem do tych terapii. Jedyny sposób na to, aby nie dochodziło do dramatu, jest zwiększenie dawstwa osocza oraz możliwości jego przetwarzania. To kierunek, w którym Polska chce zmierzać w najbliższych latach.
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat