Advertisement

Artykuły do tagu: p±czki

Najbardziej kaloryczny dzień w roku? Dzi¶ tłusty czwartek!
Pochodzi ze… Starożytnego Rzymu, przeciętnie waży 60 gramów i ma około 300 kalorii. Choć na witrynach sklepowych widujemy go codziennie to największym bohaterem jest tego jednego dnia. Dzi¶ ostatni czwartek karnawału, czyli tłusty czwartek – ¶więto nie tylko wszystkich łasuchów. A jak obchodzimy je w Piotrkowie?
23.02.2022 10:27
P±czki na lodowisku
Wielkimi krokami zbliża się koniec sezonu łyżwiarskiego w Piotrkowie Trybunalskim. Z tej okazji O¶rodek Sportu i Rekreacji zaprasza w tłusty czwartek (24.02.2022) na „P±czki na lodowisku”
O p±czkach w tłusty Czwartek. Rozmowa z autork±
Z lukrem lub cukrem pudrem, z nadzieniem różanym, marmolad±, a nawet toffi. Dzisiaj najpopularniejsz± przek±sk± w wielu domach i biurach jest p±czek. To z okazji tłustego czwartku, który w tym roku ¶więtujemy wła¶nie 11 lutego.
O p±czkach na karnawał i tłusty czwartek
Wielkimi krokami zbliża się tłusty czwartek i koniec karnawału, a to okres, który Polacy tradycyjnie spędzaj± na zabawie i zajadaniu się pyszno¶ciami - najchętniej p±czkami. Swoim przepisami na różne wariacje tej popularnej słodko¶ci podzieliła się z nami Beata Królikiewicz, autorka bloga kulinarnego "Niebo na talerzu".
W tłusty czwartek Polacy zjedz± ok. 7 tys. ton p±czków. ¦rednio po 2,5 p±czka na osobę
W tłusty czwartek Polacy zjedz± ok. 7 tys. ton p±czków - wynika z opublikowanych w ¶rodę wyliczeń Banku BNP Paribas. Do przygotowania ciasta drożdżowego, w piekarniach, cukierniach i domach zostanie zużyte ł±cznie ok. 2,5 tysi±ca ton m±ki pszennej, 500 ton cukru, 500 ton masła, 1,3 mln litrów mleka oraz około 25 mln sztuk jaj.
Tłusty czwartek, czyli… Dzień P±czka
Dzi¶ tłusty czwartek. Niektórzy z nas zjedz± mnóstwo p±czków, a na pewno więcej niż jednego. Polacy zazwyczaj zjadaj± tego dnia 7 tysięcy ton tego tłustego i słodkiego smakołyku. Jeden to około 300 – 400 kcal.
Tłusto i słodko. Ile p±czków zjecie?
W czwartek 28 lutego, na 52 dni przed Wielkanoc±, obchodzimy tłusty czwartek. Niektórzy z nas zjedz± dzi¶ mnóstwo p±czków. Podobno tak każe tradycja.
O tłuszczu w tłusty czwartek
Jeden p±czek to aż 300 kcal. Je¶li zaplanowali¶cie, że zjecie trzy, to... zdecydowanie za dużo, ale jeden w sam raz. Tak radzi dietetyk. Dzi¶ tłusty czwartek i wła¶nie o tłuszcz pytamy eksperta – Magdalenę Ko¶ciańsk±, dietetyk z Samodzielnego Szpitala Wojewódzkiego im. Mikołaja Kopernika w Piotrkowie Trybunalskim.
Nie ma Tłustego Czwartku bez p±czków
Z toffi, czekolad±, marmolad±, serem, a może ze słonin±, boczkiem i mięsem? P±czki to tradycyjny przysmak na Tłusty Czwartek, ale zwyczaj jedzenia ich ze słodkim nadzieniem pojawił się w Polsce dopiero w XVI wieku.
Tłusty Czwartek, czyli p±czkowe szaleństwo
Po ¶l±sku krepel, po angielsku doughnut; w Austrii puffel, a we Włoszech ciambella. Jakkolwiek go nazwiemy - p±czek w każdym przypadku brzmi dzi¶ równie sympatycznie i rozczulaj±co. Czas na Tłusty Czwartek, czyli wielk± kaloryczn± fiestę - na któr± przecież raz do roku można sobie pozwolić.
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat