Zdobywcami głównych nagród tegorocznej edycji festiwalu „Trybuna Teatru” zostały zespoły ze Świdnika i Radomia – teatry PUK-PUK i Resursa. VII Ogólnopolski Festiwal Amatorskich Teatrów Młodzieży i Dorosłych „Trybuna Teatru” zakończył się w niedzielę, 5 listopada. W festiwalu wzięło udział dziesięć zespołów teatralnych z całego kraju.
Sobota upłynęła w Miejskim Ośrodku Kultury w Piotrkowie pod znakiem konkursowych zmagań amatorskich teatrów młodzieżowych i dorosłych. W ramach drugiego dnia festiwalu „Trybuna Teatru” na piotrkowskiej scenie zaprezentowano osiem spektakli. Odbyły się również warsztaty aktorskie.
Spektaklem „Mąż mojej żony” w wykonaniu Formacji Artystycznej KANDYD 2 zainaugurowano w piątek, 3 listopada, w Miejskim Ośrodku Kultury VII Ogólnopolski Festiwal Amatorskich Teatrów Młodzieży i Dorosłych „Trybuna Teatru”. W tegorocznej edycji festiwalu bierze udział dziesięć zespołów teatralnych z całej Polski. Ich zmagania na piotrkowskiej scenie będzie oceniać jury złożone z zawodowych aktorów, wśród których jest Dominika Ostałowska.
W ramach 40. Łódzkich Spotkań Teatralnych w sobotę, 28 października, w Centrum Idei ku Demokracji w Piotrkowie odbyła się premiera spektaklu zatytułowanego „O wierności w rzeczach małych” w wykonaniu Teatru A z Gliwic. Twórcy sztuki przygotowali ją specjalnie z myślą o trwających obchodach 800-lecia Piotrkowa, a inspiracji do jej treści szukali w dziejach trybunalskiego grodu. Łódzkie Spotkania Teatralne po raz trzeci gościły w progach Centrum Idei ku Demokracji.
W ramach projektu "Łódzkie pełne Kultury" uczniowie dwóch piotrkowskich szkół podstawowych nr 11 i 13 w minionym tygodniu wzięli udział w warsztatach perkusyjnych. Warsztaty poprowadził Tomasz Wrocławski, kierownik sekcji perkusji Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Łódzkiej i perkusista zespołu Alla Vienna. Na zajęcia w Piotrkowie przyjechała pokaźna kolekcja instrumentów, wśród których znalazły się między innymi gran cassa, największy bęben w Polsce oraz kotły, dzwony rurowe, ksylofon, werbel, tam tam, kajon, talerze czy dzwonki.
„Wiwat Konstytucja Kabaretowa, czyli 15 lat Trybunałów” to koncert finałowy, który w niedzielę zwieńczył jubileuszową odsłonę Trybunałów Uśmiechu. Od minionego czwartku, przez cztery dni w Miejskim Ośrodku Kultury w Piotrkowie nie brakowało teatru, dobrej muzyki i potężnej dawki humoru.
Zwieńczeniem pierwszego dnia Trybunałów Uśmiechu trwających w Miejskim Ośrodku Kultury w Piotrkowie był spektakl „Tramwaj zwany pożądaniem” w wykonaniu Teatru Bagatela z Krakowa.
Spotkaniem autorskim z Krzysztofem Jaślarem rozpoczęły się w czwartek Trybunały Uśmiechu 2017. To już 15. edycja wydarzenia pełnego zarówno teatru, muzyki jak i dobrego humoru.
Bożena Gęgotek i Czesław Kuźniak zostali laureatami konkursu, który odbył się w ramach projektu „Piotrków Trybunalski i Opole – 800 lat – rocznica, która łączy”, organizowanego przez Ośrodek Edukacji Artystycznej Miejskiego Ośrodka Kultury w Piotrkowie oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ich prace – fotograficzna i plastyczna – przedstawiające zabytki Piotrkowa zdobyły największe uznanie wśród jurorów. Uroczysty finał i wręczenie nagród odbyło się w poniedziałek 16 października w siedzibie OEA.
W najbliższy czwartek (19 października) w Piotrkowie rozpoczną się kolejne Trybunały Uśmiechu.