Został rozstrzygnięty pierwszy konkurs "Łódzkie ratuje zabytki". Sejmik Województwa Łódzkiego przyjął uchwałę, dzięki której zabytki otrzymały dotację na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane. Na liście obiektów objętych programem znalazły się także te z powiatu piotrkowskiego.
Jeden ze słuchaczy Strefy FM zwrócił uwagę na wystające z chodnika pręty tuż przy budynku dawnej restauracji Europa przy ul. Stronczyńskiego w Piotrkowie. Jego zdaniem, może tam dojść do tragedii i prosi o interwencję w tej sprawie. Okazuje się, że sprawa została zgłoszona do prokuratury przez Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego.
Co z miejscem zabaw dla dzieci, które ma powstać na placu Litewskim? O zaawansowanie w przygotowaniu do tej inwestycji, dopytują nasi czytelnicy.
Blisko dwa miesiące trzeba było czekać na uprzątnięcie powalonych przez wichurę drzew w parku ks. Poniatowskiego w Piotrkowie. Wydawałoby się prosta czynność, wymagała sporych urzędniczych zabiegów. W ostatnich dniach marca ogromne konary w końcu zniknęły z parkowych alejek.
Zablokowane alejki, zniszczone ogrodzenie i plac zabaw. To krajobraz po wichurze, która przeszła prawie miesiąc temu. Do dziś 12 drzew powalonych w parku im. Józefa Poniatowskiego w Piotrkowie Trybunalskim nie zostało uprzątniętych. Powodem jest brak decyzji Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Łodzi.
Dokumentacja jest gotowa, a pozwolenie na budowę wydane, teoretycznie nic więc nie stoi na przeszkodzie, by mogła ruszyć zapowiadana przez władze Piotrkowa przebudowa hali Relax przy ul. Batorego. Sprawa jednak trochę się skomplikowała, bo konserwator zabytków nie zgodził się na wyburzenie starego budynku dawnej rektyfikacji, który stoi przy hali sportowej. Co teraz?
Piotrkowska delegatura Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Łodzi z dniem 1 stycznia 2019 roku zostanie zlikwidowana.
Na Zamku w Piotrkowie spotkał się dziś zespół który zajmuje się przygotowaniem wniosku o przyznanie naszemu miastu tytułu „Pomnika Historii”. To kolejne posiedzenie zespołu. Tym razem w obradach brała udział Aleksandra Stępień - Wojewódzki Konserwator Zabytków.
Zgodnie z sugestią konserwatora zabytków z wnętrza kościoła zniknął pas ornamentalny okalający podokienną część ścian. Nie pasował do wystroju wnętrza. Na remont czekają jeszcze m.in. arkady z kolumnami podpierające chór muzyczny. W minioną niedzielę, 20 września kościół Panien Dominikanek w Piotrkowie po trzymiesięcznym remoncie otworzył swoje podwoje dla wiernych.
Coraz więcej pieniędzy przeznacza się na ochronę zabytków, przez co ich stan powoli się polepsza. Częściej o zabytki zaczynaja dbać także właściciele prywatni.