Od czwartku (12.05) na terenie Piotrkowa będzie przeprowadzany przegląd syren alarmowych systemu ostrzegania oraz centrali sterującej. Może to powodować pojawianie się krótkich modulowanych sygnałów alarmowych.
W czasach zimnej wojny i podziału na blok wschodni i zachodni znajomość sygnałów alarmowych była zmorą niejednego ucznia. Na zajęciach z Przysposobienia obronnego ćwiczono elementy obrony cywilnej m.in. wkładania na czas masek gazowych i rozpoznawania sygnałów alarmowych. Po zmianach ustrojowych przedmiot ten zastąpiono Edukacją dla Bezpieczeństwa. Wiedza o alarmach stała się ciekawostką. Wojna na Ukrainie sprawiła, że warto ją sobie odświeżyć.
Sporo kontrowersji wzbudził w ten weekend sposób uczczenia 12. rocznicy katastrofy smoleńskiej poprzez uruchomienie na terenie całego kraju syren alarmowych. Sprzeciw dotyczący użycia syren wiązał się przede wszystkim z zapewnieniem komfortu ukraińskim uchodźcom, dla których dźwięk syren oznacza powrót do traumatycznych wspomnień.
W sobotni poranek otrzymaliśmy informację, że w niedzielę w całym mieście zawyją syreny na cześć ofiar katastrofy smoleńskiej. Wśród mieszkańców rozgorzała dyskusja, czy - w obecnych czasach - to najlepsza forma uczczenia dwunastej rocznicy katastrofy prezydenckiego tupolewa.
W niedzielę o 8:41 w całym województwie łódzkim zawyją syreny. Będzie to forma uczczenia 12. rocznicy katastrofy smoleńskiej.
Alarm w Miejskim Ośrodku Kultury, interweniowali strażacy. To jednak tylko w związku z ćwiczeniami, dzięki którym zarówno ratownicy, jak i personel piotrkowskiego MOK-u sprawdzali we wtorek (22.03.2022) w jaki sposób właściwie zachować się w sytuacji zagrożenia.
W środę na terenie miasta i powiatu piotrkowskiego zawyją syreny alarmowe. Prosimy jednak o zachowanie spokoju. Alarm nie jest związany z żadnym zagrożeniem, a jest wynikiem wyłącznie prowadzonych testów.
Zawyją syreny, a nad obiektem może pojawić się dym. W Areszcie Śledczym w Piotrkowie Trybunalskim trwają ćwiczenia. Mieszkańcy miasta będą mogli w czwartek (7.10.2021) usłyszeć i zobaczyć ich efekty.
Od poniedziałku (6 września), korzystając z numeru 998 nie dodzwonimy się już do punktu dowodzenia piotrkowskiej Straży Pożarnej, a wszystkie połączenia alarmowe są kierowane do Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Łodzi, które przyjmie zgłoszenie i przekaże je do właściwej jednostki PSP. Nowy system ma m.in. pomóc wyeliminować trafianie do służb zgłoszeń niezasadnych lub fałszywych, które są cały czas poważnym problemem, a w niekiedy mogą nawet doprowadzić do tragedii.
Tylko 6 cm brakuje do przekroczenia stanu alarmowego na Pilicy w Sulejowie. Stan ostrzegawczy został przekroczony o 24 cm i wynosi 254. Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej na rzece pojawił się zator śryzowy.