W okresie minionych Świąt Bożego Narodzenia, z uwagi na uporczywe objawy przeziębienia i grypy, do specjalistów podczas nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej w Piotrkowie, zgłosiła się rekordowo duża liczba osób. Szpital wojewódzki przy ul. Rakowskiej odwiedziły w tym czasie setki osób.
Choć przeziębienie i grypa kojarzą się z okresem jesienno-zimowym, także latem mogą przytrafiać się nam infekcje wirusowe. W tym czasie jesteśmy narażeni na gwałtowne zmiany temperatur – czy to w związku z przebywaniem w klimatyzowanych pomieszczeniach i wychodzeniem na zewnątrz, gdzie panuje upał, czy też z dużymi różnicami temperatury między dniem a porankiem czy nocą. W dodatku niektóre letnie dni bywają chłodne i deszczowe. Wspomniane warunki zwiększają ryzyko zachorowania na przeziębienie czy grypę. Jak zapobiegać letnim infekcjom?
Mówi się, że leczone przeziębienie trwa 7 dni, a nieleczone tydzień. Nie oznacza to jednak, że niestosowanie w jego trakcie leków nie ma sensu. Nawet jeśli nie skrócą znacząco czasu trwania choroby, pomogą złagodzić objawy, a niekiedy uchronią przed powikłaniami. Dowiedz się, ile trwa przeziębienie i jakie są skuteczne metody leczenia!
Co prawda jego apogeum przypada niemal zawsze na styczeń, ale już teraz można mówić o jego rozpoczęciu. Sezon grypowy - bo o nim mowa - to czas, w którym powinniśmy wyjątkowo zatroszczyć się o nasz organizm. Bywa jednak, że często mylimy grypę z przeziębieniem, a między nimi jest sporo różnic.
Podobno połowa mieszkańców Piotrkowa jest chora, przeziębiona lub co najmniej niedomaga. Nawet jeśli jest w tym sporo przesady, to... pewnie nie tak znowu wiele.
Jesienią często dopadają nas nieżyt nosa, drapanie w gardle, zapalenie krtani, napady kichania, duszności, kaszel - myślimy przeziębienie – a tymczasem to może być alergia na grzyby, o czym wielu z nas po prostu nie wie. Najgorsze jednak jest to, że w czasie jesiennej niedyspozycji zażywamy antybiotyki, które w przypadku alergii nie leczą, a wręcz mogą szkodzić.