„Od okresu pandemii obserwujemy ogromny wzrost zainteresowania naszymi działaniami. A my przydzielamy dotacje, do których każdy przedsiębiorca musi wnieść wkład własny. Oznacza to, że przedsiębiorcy są w na tyle dobrej sytuacji, że myślą nie tylko o przetrwaniu, ale też o rozwoju oraz nowych inwestycjach i innowacjach” – powiedziała Małgorzata Oleszczuk, prezes PARP w rozmowie z Wojciechem Surmaczem, prezesem PAP.
W poniedziałek weszły w życie przepisy, które pozwalają na nowe formy wsparcia dla firm poszkodowanych przez pandemię. Chodzi o m.in. do 5 tys. zł dotacji na pokrycie bieżących kosztów działalności, zwolnienie z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne.
Od środy (2 grudnia) do piątku (4 grudnia) odbywać się będzie XIII Europejskie Forum Gospodarcze – Łódzkie 2020 organizowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego. W tym roku zostało zorganizowane wyjątkowo w formule on-line. Mimo to Forum jest zaplanowane tak, by stanowić platformę wymiany doświadczeń między przedsiębiorcami szczególnie małych i średnich firm oraz miejsce otwartej i inspirującej dyskusji.
Park samochodowy w polskich oraz europejskich firmach staje się coraz bardziej ekologiczny. Do głosu dochodzą również alternatywne środki transportu, takie jak car sharing czy współdzielenie rowerów. Takie wnioski płyną z „Barometru Flotowego 2020” opublikowanego przez Arval Mobility Observatory.
Od 6 października przedsiębiorcy z województwa łódzkiego, których firmy ucierpiały w związku z epidemią koronawirusa, będą mogli składać wnioski o dofinansowanie prowadzenia bieżącej działalności. Po anulowaniu pierwszego konkursu na tzw. kapitał obrotowy wprowadzone zostały też nowe zasady udzielania dotacji. Przedstawili je we wtorek (29 września) marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber i dyrektor Centrum Obsługi Przedsiębiorcy Łukasz Stajuda.
Dzięki cyfrowej platformie Opportunity Network klienci firmowi PKO Banku Polskiego zyskują możliwość nawiązywania relacji biznesowych z 35 tys. wyselekcjonowanych firm z 140 krajów. PKO BP wprowadził taką usługę jako jedyny bank w Polsce.
Miał być miliard, a jest ponad dwa miliardy. Podpisany właśnie aneks do umowy dotyczącej pożyczek płynnościowych zwiększa pulę środków do 2,15 miliarda złotych. Środki pochodzące z Programu Inteligentny Rozwój firmy powinny przeznaczyć na bieżącą działalność.
Uruchomione przez Bank Gospodarstwa Krajowego pożyczki płynnościowe stanowią ważne wsparcie dla firm, których działalność sparaliżowała pandemia koronawirusa. Z takiej pomocy skorzystała między innymi popularna sieć kawiarni „Bułkę przez Bibułkę”.
W Piotrkowie podsumowano cykl spotkań "Wsparcie dla biznesu w Łódzkiem". Z tej okazji do naszego miasta przyjechał Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego, który mówił o dotychczasowych działaniach, dzięki którym przedsiębiorcy mogli uzyskać pomoc w czasie epidemii koronawirusa.
Przedsiębiorcy nauczyli się żyć z koronawirusem i lepiej oceniają swoją bieżącą sytuację ekonomiczną – wynika z badania Krajowego Rejestru Długów „KoronaBilans MŚP”. Mniej firm deklaruje też konieczność zwalniania pracowników.