W poniedziałek w Kościele Akademickim Panien Dominikanek w Piotrkowie Trybunalskim odbyła się uroczystość Koronacji Obrazu Matki Bożej Śnieżnej. Aktu Koronacji w obecności księży biskupów dokonał ks. abp Grzegorz Ryś metropolita łódzki, który jednocześnie zawierzył Archidiecezję Łódzką Matce Bożej Śnieżnej.
„Muzeum Marcepanów – kulinarna przeszłość i teraźniejszość”, „Piotrkowskie legendy w sieci”, "II Festiwal Sztuki Muzycznej", "Przestrzeń otwarta/zamknięta. Cykl wystaw wirtualnych" oraz „Piotrków, którego nie znacie” to piotrkowskie projekty, które w czasie pandemii otrzymają wsparcie z programu pomocowego „Kultura w sieci”, zorganizowanego przez Narodowe Centrum Kultury, a sfinansowanego z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wspomniane projekty są jednymi z 1182 z całego kraju, jakie otrzymają dotację. Łącznie do NCK wpłynęły 5984 wnioski.
W województwie łódzkim jest 14 kolejnych zakażeń koronawirusem potwierdzonych pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych m.in. w powiatach opoczyńskim i radomszczańskim. W Piotrkowie i powiecie piotrkowskim bez zmian.
W połowie lat 20. miejskie władze postanowiły przenieść handlujących z śródmieścia do nowo tworzonej na terenie Tomiczczyzny dzielnicy handlowej (obecnie obszar osiedla Piastowskie). W tym celu postanowiono wznieść nawet nowoczesny jak na owe czasy obiekt handlowy, który miał pomieścić pod dachem wszystkich kupców.
Ograniczenie kontaktów międzyludzkich, może spowodować, że epidemia zostanie opanowana; izolacja to najprostsza, dokuczliwa, ale najbardziej skuteczna metoda walki z koronawirusem – podkreśla wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
Z przykrością zawiadamiamy, że w nocy z niedzieli na poniedziałek w wieku 87 lat zmarł Wiesław Szczepanik – założyciel firmy Polanik, zasłużony mieszkaniec Piotrkowa Trybunalskiego.
Epidemia koronawirusa z roku 2020 nie jest dla historyka zjawiskiem wyjątkowym, ale zaledwie epizodem w długich dziejach zmagań człowieka z niewidzialnymi gołym okiem chorobami - twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego.
Zamknięcie szkół, pubów, klubów, restauracji i instytucji kultury sprawiło, że wielu z nas stanęło przed problemem do tej pory nieznanym: co robić? Jak zagospodarować niespodziewany nadmiar wolnego czasu?
Mimo stanu ogólnoświatowej pandemii, radni Piotrkowa postanowili spotkać się w sali obrad Urzędu Miasta. Obrady przebiegały w środę bez udziału publiczności i mediów, ale można było je śledzić online. Podczas nadzwyczajnej sesji radni podjęli decyzję o przekazaniu szpitalowi przy Rakowskiej 100 tys. zł na zakup respiratorów. Jakie jeszcze decyzje zapadły?
Sytuacja, z jaką od kilku dni mamy do czynienia jest dla większości z nas czymś zupełnie nowym. Jedni podchodzą do niej spokojnie, drudzy nie do końca poważnie, a jeszcze inni – panicznie. Czy słusznie?