Kat, Alchemik, stanowisko tkackie, strzeleckie, armaty, hełmy, miecze, szable, tarcze, walki szermierzy, namioty a także możliwość sfotografowania się w koronie na tronie króla Zygmunt Starego to i wiele innych rzeczy można zobaczyć podczas sobotniej Nocy Muzeów zorganizowanej przez piotrkowską placówkę.
Dzięki Grupie Rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej z Radomia pod dowództwem Pawła Murawskiego można było poznać sprzęt i umundurowanie dawnej policji, zobaczyć szermierkę na bagnety i oddać strzał z repliki rkm.Wz.28 Browning. A to wszystko podczas Nocy Muzeum w Wolborzu.
44 uczestników, 42 km do przejechania, 26 obiektów i miejsc do odwiedzenia, zagadki i zaszyfrowane hasła do odgadnięcia, genialny naukowiec Kuperweiser, podstępny „Mefisto” i zaginiony chrononauta – tak pokrótce można podsumować tegoroczną edycję gry miejskiej „Nocny Kultorower”, którą w sobotę, 13 maja, w godzinach wieczornych rozegrano w Piotrkowie. Jak zgodnie przyznali cykliści, biorący udział w zmaganiach w miejskiej przestrzeni, była to najtrudniejsza odsłona ze wszystkich dotychczasowych tej popularnej, rowerowej zabawy.
Impreza organizowana jest w ramach Europejskiej Nocy Muzeów. 13 maja w Piotrkowie odbędą się koncerty, a w godzinach od 18 do 22 będzie można zwiedzać miejskie zabytki z przewodnikami PTTK.
W środę odbył się III Trzeciomajowy Zlot Rowerowy w gminie Czarnocin. Impreza, połączona z mszą świętą i festynem w miejscowości Wola Kutowa, zgromadziła mieszkańców nie tylko niewielkiej wioski na skraju powiatu piotrkowskiego i gminy. Pojawili się bowiem mieszkańcy z wszystkich okolicznych miejscowości, a sam zjazd objęty został patronatem wójta gminy i starosty powiatu piotrkowskiego.
W Przedszkolu Samorządu Gminy w Czarnocinie (Zespół Szkolno-Gimnazjalny) odbyło się spotkanie inaugurujące działalność Łódzkiego Koła Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego.
Świąteczny poniedziałek to nie tylko dzień wolny od pracy. Właśnie dzisiaj oblewamy się wodą w ramach ludowej tradycji znanej jako śmigus-dyngus.
Piotrków 1917. Władze austriackie wydają zakaz farbowania jaj i ich sprzedaży.
Taki zakaz został rzeczywiście wydany, chociaż niewiele wiadomo jak był przestrzegany. Domyślać się należy, że w żadnym piotrkowskim domu nie zabrakło kolorowego jajka.
Zakaz wiązał się z drastyczną sytuacją zaopatrzeniową armii austro-węgierskiej i koniecznością zabezpieczenia wojskowych dostaw żywności.
Co łączy jajecznicę z Narodowym Teatrem Wielkim w Pekinie? Omlet z Salvadorem Dalim, a papieża z brytyjską królową Elżbietą II? Odpowiedź jest jedna: jajko. Oto kilka ciekawostek o tym popularnym wielkanocnym symbolu, które warto znać.
Dowcipnie, ciekawie, niekonwencjonalnie, smacznie... i z jajem. O 8:00 rozpoczyna się specjalne wydanie radiowego „Magla” na antenie Strefy FM. W programie oczywiście tematykę przewodnią stanowić będą – a jakże – Święta Wielkanocne. Prowadzący Marcin Cecotka i Robert Gala zaprosili kilku znanych gości. Jakich? Póki co możemy zdradzić, że w studiu pojawią się przedstawiciele mediów, sportu, kultury... Będzie też oczywiście ktoś, kto zna się na gotowaniu jak mało kto i z chęcią podzieli się ciekawymi przepisami. Wpis będziemy aktualizować na bieżąco po każdej wizycie zaproszonego gościa. Słuchajcie Strefy FM i zostańcie z nami do 12:00!