Prawie 10 mln zł otrzyma Piotrków Trybunalski na zakup kolejnych 5 elektrycznych autobusów. Umowę w ramach programu „Zielony Transport Publiczny” Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, podpisał w poniedziałek (12.09.2022) w Opocznie prezydent Krzysztof Chojniak.
Rozmowy z osobami mieszkającymi w miastach na temat transportu pokazują, że podejście do samochodów zmienia się, ale na razie zbyt wolno. Coraz częściej krytykujemy zachowania i nadmierne uprzywilejowanie kierowców. Młodsi rozmówcy rzadziej uważają własne auto za oznakę statusu społecznego. Jednak wybór środka transportu w oparciu o czas, wygodę, koszt i dostępność nadal zbyt często oznacza jazdę samochodem. Takie wnioski wyciągnęli socjolodzy z badania opinii przeprowadzonego wspólnie z organizacjami pozarządowymi w wybranych dużych miastach Polski.
Chiny są oddalone od Polski, więc trzeba mieć na uwadze trudności dotyczące importowania produktów. Duże znaczenie ma rodzaj wybranego środka transportu, od którego zależy przede wszystkim bezpieczeństwo, koszt i szybkość przewozu. Nikt nie chce, aby towar został uszkodzony, zniszczony nawet zgubiony. Na wielokilometrowej trasie do pokonania może wydarzyć się wiele nieprzewidzianych sytuacji. Dużą popularnością cieszy się spedycja morska, ale importerzy mają do wyboru również inne rozwiązania, czyli przede wszystkim transport lotniczy i kolejowy. Każde z tych rozwiązań ma sporo plusów, ale trzeba też przyjrzeć się minusom, bo ich również nie brakuje.
Sześć tzw. miękkich hybryd dołączy do taboru komunikacji miejskiej. To kolejne, po elektrycznych, autobusy ekologiczne, które będą jeździły po ulicach Piotrkowa Trybunalskiego. Mieszkańcy powinni móc z nich korzystać pod koniec roku.
Elektryczne hulajnogi ponownie dostępne są dla mieszkańców Piotrkowa Trybunalskiego. By móc z nich korzystać trzeba posiadać na swoim smartfonie specjalną aplikację. Usługa ma być dostępna co najmniej do końca listopada.
14 lutego, w związku z obchodami 80. rocznicy powołania Armii Krajowej, Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim zorganizowało spotkanie historyczne poświęcone dziejom konspiracji piotrkowskiej.
14 lutego 1942 r. funkcjonujący od później jesieni 1939 r. Związek Walki Zbrojnej przeformowany został w Armię Krajową. Wszyscy miłośnicy historii, a zwłaszcza pasjonaci dziejów II wojny światowej wiedzą, że skala działalności polskiego ruchu oporu z lat 1939-1945 osiągnęła rozmiary rzadko spotykane w okupowanej przez Niemców Europie. Z okazji kolejnej rocznicy powstania AK przypominamy artykuł dr Macieja Hubki z Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim
Jedna ciężarówka przewoziła za ciężki i za szeroki ładunek bez wymaganego zezwolenia. W drugiej kierowca korzystał ze zmienionego oprogramowania tachografu – rejestrował swój rzekomy odpoczynek w trakcie jazdy. Nienormatywny zestaw został skierowany na parking strzeżony. Sprawą manipulacji tachografu zajmuje się policja. Nieprawidłowości stwierdzili funkcjonariusze łódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego.
Masa własna jednego z samochodów ciężarowych była znacznie zaniżona, przez co dopuszczalny tonaż przewożonego drewna przekroczono o ponad 17 ton. Inna ciężarówka wiozła za ciężkie o ponad 4 tony betonowe zbiorniki. Przeciążone zespoły pojazdów wstrzymali inspektorzy z oddziału w Piotrkowie Trybunalskim łódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego.
Wymiana handlowa pomiędzy Polską a Niemcami to z całą pewnością kwestia, której warto się przyjrzeć z bliska. Niemcy to gospodarka potężna – obecnie zajmująca pod względem PKB czwartą pozycję na świecie i znacznie przewyższająca pod tym względem Polskę. Są też naszym najważniejszym partnerem handlowym. Co najczęściej stamtąd przywozimy (importujemy) i co tam wywozimy (eksportujemy)?