Advertisement

Transport bardziej publiczny

Łódzkie Poniedziałek, 28 listopada 20220
Łódzkie nie ustaje w likwidacji białych plam na transportowej mapie województwa i dostaje nagrody.

 

Radni Sejmiku Województwa zdecydowali, żeby w przyszłym roku uruchomić kolejne dwie linie autobusowe współfinansowane z rządowego Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych: Żytno – Przedbórz - Piotrków Trybunalski oraz Łęczyca – Świnice Warckie – Poddębice. To 154 nowe przystanki i 161 km więcej. Do wojewody zgłaszamy więc wniosek o uruchomienie w nadchodzącym roku 42 linii!

 

Poszerza swoją siatkę połączeń również Łódzka Kolej Aglomeracyjna, która od 11 grudnia będzie wozić pasażerów do Opoczna. Mieszkańcy powiatu opoczyńskiego zyskają szybkie, komfortowe i tanie połączenia ze stolicą regionu. Czas przejazdu między Łodzią a Opocznem szacowany jest na 78 minut. Bezpośrednią relację Łódź – Opoczno – Łódź obsługiwać będzie 12 pociągów, natomiast kolejnych 5 składów pojedzie na odcinku Koluszki – Opoczno oraz Tomaszów Maz. – Opoczno – Tomaszów Maz.

 

Poza granicę województwa, do Skarżyska-Kamiennej w województwie świętokrzyskim, będzie można podróżować trzema parami pociągów łódzkiego przewoźnika.

 

- Mamy plan i konsekwentnie go realizujemy. Będziemy dalej kierować środki na rozwój kolei – zapowiada marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber. - Oczekiwania pasażerów to dla nas priorytet, a oni oczekują, by połączeń kolejowych było jak więcej.

Do Opoczna pasażerowie będą jeździć nowymi hybrydami – pociągami klimatyzowanymi, wyposażonymi w Wi-Fi, do tego ekologicznymi i wyposażonymi w strefę zabaw dla dzieci. Dwa nowiutkie pociągi do obsługi tej linii przyjechały do Łódzkiego w ubiegłym tygodniu.  Samorząd województwa łódzkiego na zakup pociągów hybrydowych zabezpieczył blisko 125 mln zł.

 

Rozstrzygnięty został też przetarg na zakup czterech innych pociągów dla ŁKA. Ich zakup wsparły pieniądze z Polskiego Ładu. Najlepsza okazała się oferta PESA Bydgoszcz. Te pociągi wyjadą na tory w Łódzkiem w 2025 r.

 

Działania samorządu województwa doceniają nie tylko pasażerowie, ale i eksperci. Za wspieranie kolei w dążeniu do neutralności klimatycznej marszałek odebrał Zieloną Nagrodę Kolejową. O jej przyznaniu zdecydowali przedstawiciele Railway Business Forum i redakcji „Rynek Kolejowy”.

 

Ekologia jest jednym z priorytetów dla ŁKA. Spółka jest pierwszym pasażerskim przewoźnikiem w Polsce, który dołączył do programu Zielonej Kolei. Do napędu trakcyjnego wykorzystuje się już 30% zielonej energii. Niedługo będzie to 50%, a zamiarem jest pełne jej wykorzystanie.

Ładuję galerię...


Zainteresował temat?

0

2


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement

Komentarze (0)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat