Coraz więcej trzynastoletnich matek w Piotrkowie, chociaż mówi się o coraz większej świadomości młodych ludzi i łatwym dostępie do wiedzy (często z Internetu). Jak w piotrkowskich szkołach realizowany jest przedmiot wychowanie do życia w rodzinie? Czy to spełnianie kryterium kuratorium, naiwne pogadanki czy cenne rady na dorosłe życie?
“Nie mamy połączenia z miastem, nic tędy nie jeździ” – ubolewają mieszkańcy okolic Carrefoura. Piotrkowianie zamieszkujący okolice hipermarketu chcą mieć połączenie z centrum miasta. Jest na to nadzieja.
To zupełnie nowatorski pomysł. W Piotrkowie powstaje pierwszy Uniwersytet Dzieci i Młodzieży.
Studentem Uniwersytetu może zostać każdy kto jest uczniem szkoły podstawowej lub gimnazjum. Zajęcia prowadzone będą w dwóch grupach wiekowych od 7 do 10 oraz od 11 do 14 lat. Inauguracja zajęć planowana jest na 5 kwietnia w Miejskim Ośrodku Kultury w Piotrkowie. Mali studenci będą uczestniczyć w wykładach i ćwiczeniach prowadzonych głównie przez kadrę akademicką oraz znane postaci ze świata sztuki i polityki.
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński odwiedził dziś Piotrków Trybunalski. W Miejskim Ośrodku Kultury wygłosił wykład otwarty na temat: "Aktualne problemy społeczne i gospodarcze Polski. Rola państwa w ich rozwiązywaniu". Głowa Państwa przyjechała do Piotrkowa na specjalne zaproszenie Wyższej Szkoły Handlowej im. Króla Stefana Batorego.
Podający kawę robot, dostarczony przez firmę Haering, będzie jedną z atrakcji jutrzejszych 9. Piotrkowskich Targów Edukacyjnych "TPS 2009". W targach, które odbywają się pod patronatem "Polski Dziennika Łódzkiego", weźmie udział ponad 30 wystawców, przede wszystkim szkoły ponadgimnazjalne oraz wyższe. Zobaczyć ich ofertę przyjdą uczniowie trzecich klas gimnazjów.
Czy posłać sześciolatka do szkoły, czy raczej przedłużyć mu dzieciństwo? Przed takim wyborem staną rodzice już w przyszłym roku szkolnym. Z kolei już za 3 lata obowiązek szkolny obejmie wszystkie sześciolatki. Czy czeka nas rewolucja w systemie oświaty? Czy na tę rewolucję przygotowane są piotrkowskie szkoły i przedszkola?
Likwidacja zerówek i sześciolatki do szkoły - to najważniejsze ze zmian, które zakłada nowa ustawa o systemie oświaty. Dokument obecnie czeka na podpis prezydenta.
Przez najbliższe 4 albo nawet 10 lat komunikację w naszym mieście obsługiwać będzie, jak dotychczas, Miejski Zakład Komunikacyjny. Co w takim razie ulegnie zmianie po zapowiedziach władz miasta o uzdrowieniu piotrkowskiej komunikacji, w czym pomóc miały analizy ekspertów rynku komunikacyjnego? Wygląda na to, że niewiele.
Bezrobotni są oburzeni. Nie dlatego, że zmuszeni kupować bilet normalny, nagle bardzo zubożeją, ale dlatego, że właśnie teraz, kiedy sytuacja na rynku pracy gwałtownie się pogarsza, gdy wielu traci zatrudnienie nie ze swojej winy, władze miasta - jak to określają - pokazują im "figę z makiem".
Przez lata zmieniające się ekipy rządzące miastem obiecywały piotrkowianom, że z ulic miasta znikną brudne, przeżarte rdzą minibusy. Autobusy, bez względu na to, czy należałyby do prywatnego, czy publicznego przewoźnika miały być nowoczesne, czyste, klimatyzowane. A ich rozkłady jazdy miały zostać dostosowane do potrzeb pasażerów. Tak się nie stanie, koniec złudzeń.