Mieszkańcy Sulejowa uczcili rocznicę zbombardowania miasta podczas II wojny światowej. Od tych dramatycznych wydarzeń minęło już 79 lat, ale pamięć o nich jest wciąż żywa.
Mieszkańcy Piotrkowa uczcili 74. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. O godzinie 17.00 złożyli kwiaty pod Grobem Nieznanego Żołnierza oraz pod tablicą poświęconą piotrkowianinowi gen. Stefanowi Roweckiemu, ps. Grot.
We wtorek (8.05) przypada 73. rocznica zakończenia II wojny światowej. Piotrkowianie uczcili pamięć poległych w walkach za wolność ojczyzny. Przedstawiciele miasta i powiatu zebrali się przed Pomnikiem Grobu Nieznanego Żołnierza, a członkowie Sojuszu Lewicy Demokratycznej przed Pomnikiem Bohaterów Walk za Polskę i Lud 1939-45.
W niedzielę, 3 września w Borowej (gmina Wola Krzysztoporska) odbyły się uroczystości upamiętniające walki z września 1939 r.
Dziś 78. rocznica wybuchu II wojny światowej. Jak co roku oddajemy hołd bohaterom walczącym o wolność.
W związku z 77. rocznicą śmierci majora Henryka Dobrzańskiego przy Szańcu Hubala w Anielinie (powiat opoczyński) w niedzielę odbyły się uroczystości upamiętniające bohaterskiego oficera Wojska Polskiego. Uczestniczyli w niej przedstawiciele władz samorządowych, mieszkańcy oraz żołnierze. Nie dojechał zapowiadany wcześniej Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej i poseł Ziemi Piotrkowskiej.
Mieszkaniec gminy Rzeczyca w powiecie tomaszowskim odnalazł trzy pociski artyleryjskie pochodzących prawdopodobnie z czasów II wojny światowej. Mężczyzna trafił na znalezisko podczas wykonywanych prac ziemnych. O swoim odkryciu natychmiast powiadomił policjantów. Saperzy którzy przyjechali na miejsce znaleźli jeszcze 50 sztuk.
– Ranni leżeli wszędzie, jedni na siennikach, inni na rzuconej naprędce na podłogę kopce siana. Było ich pełno nawet na szpitalnym korytarzu. Żołnierzy i cywilów. On, młody żołnierz z pułku grodzieńskiego, który walczył na Longinówce, skonał przy mnie krzycząc: – Mamo!
W niedzielę w Powiatowym Zespole Opieki Zdrowotnej w Piotrkowie (szpital przy ul. Roosevelta) zmarł gen. Stanisław Burza – Karliński. Miał 94 lata.
Okno, którego tak naprawdę nie ma, organy, które są tylko iluzją czy malarz, który nie jest tym, za którego go brano. Czym potrafi zaskoczyć najcenniejszy piotrkowski zabytek patrzącego nań widza? I gdzie szukać na dwuwymiarowej powierzchni jezuickiej polichromii trójwymiarowych zagadek, które powstały 268 lat temu i wciąż „oszukują” oczy tych, którzy nań patrzą?