Poszerzenie oferty turystycznej województwa łódzkiego nie byłoby możliwe bez dofinansowania z Funduszy Europejskich, to one wspierają i rozwijają turystykę aktywną. Atrakcje na terenie powiatu piotrkowskiego z pewnością przyciągają nie tylko mieszkańców okolicznych miejscowości, ale i turystów z całego kraju. Przy wsparciu Funduszy Europejskich zagospodarowano turystycznie tereny nad rzeką Pilicą na odcinku od Maluszyna do Sulejowa. Powstało tam doskonałe miejsce do wypoczynku i rekreacji dla mieszkańców powiatu piotrkowskiego oraz turystów z całego województwa.
Poszerzenie oferty turystycznej województwa łódzkiego nie byłoby możliwe bez dofinansowań z Funduszy Europejskich, to one wspierają i rozwijają turystykę aktywną. Atrakcje z pewnością przyciągają nie tylko mieszkańców okolicznych miejscowości, ale i turystów z całego kraju. W miejscowości Inowłódz rozbudowano dawny ośrodek wypoczynkowy. Nowe miejsca hotelowe w atrakcyjnej okolicy przyczyniły się do rozwoju turystyki weekendowej oraz wzmocnienia lokalnej i regionalnej gospodarki turystycznej gminy i powiatu.
Poszerzenie oferty turystycznej województwa łódzkiego nie byłoby możliwe bez dofinansowań z Funduszy Europejskich, to one wspierają i rozwijają turystykę aktywną. Atrakcje na terenie powiatu piotrkowskiego przyciągają nie tylko mieszkańców okolicznych miejscowości, ale i turystów z całego kraju. W Dolinie rzeki Pilicy, w pobliżu Zalewu Sulejowskiego zrewitalizowano część średniowiecznego Opactwa Cystersów i utworzono tam niezwykły hotel. Nowe miejsce służące odpoczynkowi oraz rekreacji przyczyniło się do rozwoju turystyki weekendowej oraz wzmocnienia lokalnej i regionalnej gospodarki turystycznej miasta.
Jubileuszowa, X edycja DOFE zbliża się wielkimi krokami. Od 12 do 14 maja w całej Polsce, również w województwie łódzkim, odbędą się Dni Otwarte Funduszy Europejskich 2023. Pokazujemy, ile zrealizowano ważnych projektów i jak, dzięki Funduszom Europejskim, zmieniło się nasze województwo. Wśród zaplanowanych wydarzeń znajdują się koncerty, warsztaty, konkursy z nagrodami oraz wiele innych atrakcji.
Chcesz spędzić fantastyczny weekend, a przy okazji dowiedzieć się więcej na temat korzyści płynących z Funduszy Europejskich?
Specjalnie dla Ciebie szykujemy huczne obchody 10. edycji Dni Otwartych Funduszy Europejskich. Zaznacz w kalendarzu 12-14 maja 2023 i świętuj z nami podczas największej imprezy Funduszy Europejskich w województwie łódzkim!
Komisja Europejska co roku nagradza ciekawe projekty dofinansowane z Funduszy Europejskich prezentujące nowe podejście do rozwoju regionalnego. Laureatami konkursu REGIOSTARS są najbardziej innowacyjne i oryginalne inicjatywy, które stanowią inspirację dla przyszłych beneficjentów. Nagrody wręczane są przez Komisję Europejską od 2008 roku. W gronie laureatów kilkukrotnie znalazły się polskie projekty zakładające między innymi wsparcie i rozwój sektora ekonomii społecznej oraz walkę z wykluczeniem społecznym.
Fundusze Europejskie dofinansowując przebudowy i remonty dróg poprawiają bezpieczeństwo pieszych oraz kierowców. W województwie łódzkim dzięki unijnemu wsparciu zrealizowano wiele inwestycji dotyczących dróg lokalnych i wojewódzkich, budowane są chodniki i bezpieczne przejścia dla pieszych. Ważnym przedsięwzięciem dla regionu była rozbudowa drogi powiatowej na odcinku Studzianki – Golesze Duże. Każdego dnia poruszają się po niej setki osób, remont przyczynił się do zwiększenia komfortu jazdy, poprawy bezpieczeństwa, a także wywarł pozytywny wpływ na środowisko.
Niedawno przyznano Łódzkiemu środki unijne w wysokości 2 mld 745 mln euro w ramach już czwartej perspektywy na lata 2021-2027. Nasz region otrzyma kwotę o niemal pół miliarda euro większą niż w latach 2014-2020. Łódzkie stanie się bardziej zielone, cyfrowe, a dzięki innowacyjnym rozwiązaniom i poszukiwaniu nowoczesnych technologii bardziej nowoczesne w gospodarowaniu. Przy wsparciu Funduszy Europejskich będzie można wdrożyć wiele znakomitych projektów, by zwiększać konkurencyjność i inwestować w ochronę klimatu. Właśnie ogłoszono harmonogram naboru wniosków.
Fundusze Europejskie wspierają działania zmierzające do poprawy zdrowia i jakości życia mieszkańców województwa łódzkiego. Zdaniem wielu lekarzy palącym problemem XXI wieku, z którym musi mierzyć się współczesne społeczeństwo, są choroby przewlekłe. Często ograniczają aktywność człowieka, również tę zawodową. Mają duży wpływ na zdolność do wykonywania pracy zarobkowej, prowadzą do zmniejszenia wydajności i zwiększenia absencji chorobowej. Aby temu zapobiec, organizowane są bezpłatne programy zdrowotne dla mieszkańców województwa łódzkiego dofinansowane przez Fundusze Europejskie. Takie jak „Wstań po zdrowie – program rehabilitacji osób z chorobami grzbietu i kręgosłupa” dla mieszkańców powiatu piotrkowskiego lub Piotrkowa Trybunalskiego.
Proekologiczna polityka Unii Europejskiej sprzyja działaniom mającym na celu poprawę jakości otaczającego nas środowiska naturalnego. Ze środków unijnych finansowane są między innymi działania w zakresie gospodarki odpadami. Dzięki Funduszom Europejskim zwiększyła się liczba Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Są to specjalnie zorganizowane dla mieszkańców gminy miejsca, w którym mogą pozostawić posegregowane odpady komunalne. Dotyczy to w szczególności odpadów, których nie należy wrzucać do zwykłych pojemników na śmieci, na przykład baterii, czy zużytego sprzętu elektronicznego. Korzystanie z Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych umożliwia segregowanie odpadów w sposób bezpieczny dla środowiska, zgodny z obowiązującymi przepisami.