Advertisement
artykuł sponsorowany

Hotel Podklasztorze w Sulejowie

Środa, 17 maja 2023
Poszerzenie oferty turystycznej województwa łódzkiego nie byłoby możliwe bez dofinansowań z Funduszy Europejskich, to one wspierają i rozwijają turystykę aktywną. Atrakcje na terenie powiatu piotrkowskiego przyciągają nie tylko mieszkańców okolicznych miejscowości, ale i turystów z całego kraju. W Dolinie rzeki Pilicy, w pobliżu Zalewu Sulejowskiego zrewitalizowano część średniowiecznego Opactwa Cystersów i utworzono tam niezwykły hotel. Nowe miejsce służące odpoczynkowi oraz rekreacji przyczyniło się do rozwoju turystyki weekendowej oraz wzmocnienia lokalnej i regionalnej gospodarki turystycznej miasta.
Hotel Podklasztorze w Sulejowie

Hotel Podklasztorze i zespół XII-wiecznego Opactwa to gratka dla miłośników historii. Rozległe tereny dawnej Puszczy Pilickiej i klimat klasztornych murów sprawiają, że goście hotelowi odbywają niezwykłą podróż w czasie.

Pomnik historii

Województwo łódzkie zachwyca swoim dziedzictwem historycznym. Niemal 900 lat temu Kazimierz Sprawiedliwy nadał Cystersom ziemie w regionie dzisiejszego Zalewu Sulejowskiego. Zakonnicy postawili kościół i klasztor na prawym brzegu Pilicy. W kolejnych wiekach dodali zabudowania obronne i wznieśli budynki gospodarcze. Kręcono tutaj zdjęcia między innymi do filmów: „Pan Wołodyjowski”, „Psy 2: Ostatnia krew” oraz „Potop” Jerzego Hoffmanna. Zespół klasztorny to jeden z najlepiej zachowanych do dzisiejszych czasów obiektów cysterskich w Europie. Ciekawe jest, że siedziba cystersów jest jedynym opactwem warownym na terenie Polski z tak znakomicie zachowanymi i rozwiniętymi murami obronnymi. Współcześnie Opactwo Cystersów w Sulejowie jest miejscem, gdzie wielka historia spotyka się z nowoczesnością. W latach 70. XX w. we frontowych zabudowaniach gospodarczych mieściło się schronisko turystyczne, a później ośrodek szkoleniowo-wypoczynkowy. Aktualnie znajduje się tam niezwykły hotel wraz z restauracją. Fasada budynku pozostała w nienaruszonym stanie, a wnętrza urządzone są w średniowiecznym stylu. Pokoje noszą nazwy takie jak Cela Skryby, Bartnika, Zielarza albo Dormitorium. Hotel Podklasztorze, jako pierwszy tego typu obiekt w Polsce, specjalnym rozporządzeniem uzyskał od Prezydenta RP status Pomnika Historii.

Unikalny obiekt

Hotel znalazł się na liście Najbardziej Niesamowitych Hoteli w Polsce według zestawienia przygotowanego przez Property Design. W jego murach i otoczeniu nie brakuje atrakcji dla gości w każdym wieku. W hotelu czeka 120 miejsc w 58 pokojach, które zostały urządzone w stylowy i podkreślający historyczny charakter obiektu sposób. Wyjątkowa lokalizacja sprawia, że miejsce odpowiada zarówno spragnionym biernego wypoczynku, jak i amatorom wycieczek czy sportów wodnych. Dzięki wsparciu Funduszy Europejskich stworzono tam innowacyjne Spa&Wellness, przystosowano poddasze do prowadzenia działalności edukacyjnej, konferencyjnej i integracyjnej, zakupiono sprzęt do turystyki aktywnej, zmodernizowano, wyposażono i poszerzono przestrzeń restauracyjną oraz dostosowano obiekt do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Wyjątkowe położenie sprawia, że hotel jest chętnie odwiedzany nie tylko przez klientów indywidualnych, ale również przedstawicieli firm, które organizują w nim szkolenia.

Rozbudowa Hotelu Podklasztorze wpłynęła na podniesienie jakości i atrakcyjności oferty turystycznej powiatu piotrkowskiego oraz całego województwa łódzkiego. Wartość projektu to niemal 14 mln zł, w tym dofinansowanie z Funduszy Europejskich wyniosło ponad 3,8 mln zł.

 

POLECAMY


Zainteresował temat?

0

0


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat