Advertisement
artykuł sponsorowany

Szlak wodny na Pilicy

Środa, 07 czerwca 2023
Poszerzenie oferty turystycznej województwa łódzkiego nie byłoby możliwe bez dofinansowania z Funduszy Europejskich, to one wspierają i rozwijają turystykę aktywną. Atrakcje na terenie powiatu piotrkowskiego z pewnością przyciągają nie tylko mieszkańców okolicznych miejscowości, ale i turystów z całego kraju. Przy wsparciu Funduszy Europejskich zagospodarowano turystycznie tereny nad rzeką Pilicą na odcinku od Maluszyna do Sulejowa. Powstało tam doskonałe miejsce do wypoczynku i rekreacji dla mieszkańców powiatu piotrkowskiego oraz turystów z całego województwa.
Szlak wodny na Pilicy

Dolina rzeki Pilicy to wyjątkowe miejsce pod względem przyrodniczym, wypoczynkowym oraz historycznym. To przede wszystkim prawdziwy raj dla kajakarzy. Meandry rzeczne i rozpościerające się wokół widoki sprawiają, że nad Pilicę przyjeżdżają miłośnicy kajakarstwa z całego kraju.

 

Kajakiem przez region

 

Dzięki wykorzystaniu terenów rekreacyjnych nad Pilicą baza rekreacyjna Sulejowa wzbogaciła się o nowe atrakcje. Płynąca wartko rzeka, usytuowanie wśród lasów, a także panujący tu mikroklimat działa jak magnes na turystów szukających aktywnego odpoczynku. Dzięki zainwestowaniu środków z Funduszy Europejskich utworzono kajakowy szlak wodny o długości 79,20 km, zbudowano infrastrukturę stanic kajakowych oraz zagospodarowano tereny wokół stanic. Inwestycja umożliwiła prezentację walorów turystycznych łódzkiego odcinka rzeki Pilicy, a tym samym zaproszenie turystów do odwiedzenia tego regionu. Na szlaku Maluszyn – Sulejów zorganizowano mobilne punkty informacji, które pełnią kajakarskie patrole, służąc radą i wiedzą innym kajakarzom. Oprócz pięknej stanicy wyposażonej w węzeł sanitarny zamontowano wiaty z ławkami, stworzono miejsce na ognisko, dla właścicieli samochodów utworzono duży parking, a dla najmłodszych miniplac zabaw. Rozwój turystyki kajakowej na obszarze funkcjonalnym rzeki Pilicy prowadzi do zwiększenia popularności tej formy aktywnego wypoczynku. Kajakarstwo to ciekawy sposób spędzania wolnego czasu, który pozwala łączyć poznawanie piękna przyrody z dbaniem o kondycję fizyczną i zdrowie. Po spływie rzeką, w Sulejowie można skorzystać z pięknej plaży, odpocząć, zjeść i popływać. Podczas wypoczynku nad Pilicą każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie.

 

Współpraca gmin

 

Pierwszy na taką skalę projekt partnerski zrealizowano przy udziale czterech gmin: gminy Sulejów – lidera projektu oraz partnerów: gminy Żytno, gminy Wielgomłyny oraz gminy Przedbórz. Był to pierwszy krok do utworzenia klastra turystycznego, który zrzesza samorządy, organizacje pozarządowe oraz przede wszystkim podmioty gospodarcze, które mogą się dynamicznie rozwijać pod wspólnym szyldem. Wspólne działania przyczyniają się do poszerzenia oferty turystycznej innowacyjnych gmin województwa łódzkiego. Zagospodarowanie terenów nad Pilicą spowodowało rozwój turystyki kajakowej. Dodatkowo ukierunkowano ruch turystyczny, pieszy i rowerowy na obszarze cennym przyrodniczo zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju. Stworzono tam system ciągów pieszo‐ rowerowych o charakterze przyrodniczym i edukacyjnym.

 

Dzięki wsparciu Funduszy Europejskich zapewniono dogodne warunki do rozwoju turystyki i promocji doliny rzeki Pilicy. Wartość projektu dotyczącego zagospodarowania turystycznie terenów nad rzeką Pilicą na odcinku od Maluszyna do Sulejowa to ponad 1,1 mln zł, w tym dofinansowanie wyniosło ponad 456 tys. zł.

 

POLECAMY


Zainteresował temat?

1

0


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat