Artykuły do tagu: Art

To jeden z najstarszych i największych miejskich placów. Położony w samym sercu miasta, bezustannie tętni życiem. W przeszłości tutaj krzyżowały się najważniejsze szlaki handlowe. To także miejsce, na kształt którego wpłynęła religia i polityka. Śmiało można rzec, że ono samo, swego czasu, ukształtowało podniebienne gusta niektórych piotrkowian.
Ulica Legionów, Kaliska, Rokszycka, Pocztowa, cmentarz wojskowy, hotel „Comfort” i miejski park - to miejsca, w których przed ponad 90 laty rodziła się w Piotrkowie niepodległość. Znad Strawy na front wyruszały polskie Legiony, pracami werbunkowymi kierował Władysław Sikorski, późniejszy generał, a tajną pocztę pomiędzy zaborami organizowała sama Maria Dąbrowska.
Wieżowiec przy Dmowskiego w Piotrkowie. Trzecia klatka. W piwnicy od 4 lat mieszka mężczyzna. – Ten smród jest nie do wytrzymania – skarżą się sąsiedzi. – Pił, bił, wyzywał mnie, więc go wyrzuciłam – mówi żona. Problemu z lokatorem w piwnicy nie potrafi rozwiązać ani administracja budynku, ani policja, ani prokuratura.
To był skok w rozwoju miasta. Główne inwestycje kosztowały ponad 211 mln złotych. Przez osiem miesięcy poprzedzających główne uroczystości centralnego Święta Plonów ‘79 Piotrków przypominał jeden wielki plac budowy. Zmian, na taką skalę, nie było i prawdopodobnie nie będzie już w historii Piotrkowa.
Serwis specjalny: 30 lat minęło...
To był skok w rozwoju miasta. Główne inwestycje kosztowały ponad 211 mln złotych. Przez osiem miesięcy poprzedzających główne uroczystości centralnego Święta Plonów ‘79 Piotrków przypominał jeden wielki plac budowy. Zmian, na taką skalę, nie było i prawdopodobnie nie będzie już w historii Piotrkowa.
Wrzesień ’39 w Piotrkowie
1 września 1939 roku wybucha II wojna światowa. Piotrków znajduje się na głównym szlaku operacyjnym armii niemieckiej. W pierwszych dniach ataku hitlerowców życie traci ponad stu mieszkańców Piotrkowa. Ale cierpią nie tylko piotrkowianie.
Tak twierdzą mieszkańcy jednej z kamienic przy ulicy Sulejowskiej w Piotrkowie. Powód - jeden z lokatorów, który terroryzuje sąsiadów, znęca się nad zwierzętami i własną matką. Na swoim koncie ma kilka wyroków, ale wszystkie przewinienia odchodzą w zapomnienie ze względu na „niską szkodliwość czynu”. Mieszkańcy kamienicy mówią, że są bezradni.
Ona chciała tańczyć. On miał być aktorem. Przypadek sprawił, że zaczęli uprawiać jeden z najstarszych zawodów świata. O podróżach, zaufaniu, zwycięstwach, upadkach i o tym, jak wygląda cyrk „od kuchni”, opowiadają piotrkowscy akrobaci Ewa i Sylwester Wiśniewscy.
Gmach spod znaku pieniądza
To drugi po budynku sądu tak okazały gmach w Piotrkowie. Symbol dawnej świetności miasta. Obiekt, który do niedawna jeszcze wręcz stał na pieniądzach. Największe szkody w jego zewnętrznym, jak i wewnętrznym wystroju architektonicznym poczyniła II wojna światowa i ekipy budowlane z okresu PRL-u.
Żołnierz ma obowiązek bronić dowódcy, dlatego nie pozwolimy bezkarnie obrażać kapitana Warszyca! - grzmią kombatanci Armii Krajowej. Chcą zawiadomić prokuraturę, że Bogusław Jakubowski, szef stowarzyszenia Weterani Lewicy w Piotrkowie, obraził cześć kpt. Stanisława Sojczyńskiego, nazywając go bandytą i zbrodniarzem.
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat