Pełniejszy obraz epidemii koronawirusa po okresie świąteczno-noworocznym poznamy pod koniec przyszłego tygodnia - powiedział PAP prof. Włodzimierz Gut. Zachorowania w ostatnich dniach nie są niskie i wirus może się rozprzestrzeniać - dodał.
Zatrważające dane wynikają ze środowego raportu Ministerstwa Zdrowia dotyczącego zakażeń koronawirusem. W Piotrkowie i powiecie piotrkowskim z powodu covid-19 zmarły 52 osoby. To prawie 10% wszystkich przypadków śmiertelnych, których w dzisiejszym raporcie resortu odnotowano 553.
W Samodzielnym Szpitalu Wojewódzkim im. M. Kopernika w Piotrkowie rozpoczęły się szczepienia przeciwko wirusowi CoVid-19. W niedzielę, 27 grudnia, podano ją pięciu osobom. To część lekarzy z piotrkowskiego szpitala.
Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował na Twitterze, że wydał dyspozycje Inspekcji Sanitarnej, by od poniedziałku wykonywać testy na koronawirusa każdej zgłaszającej się osobie, która w ostatnim czasie podróżowała z Wielkiej Brytanii.
Wprowadzenie Narodowego Programu Szczepień jest w interesie ogólnospołecznym; wyszczepienie jak najszerszego grona osób, to możliwość nabycia odporności przez społeczeństwo i powrotu do normalnego funkcjonowania - mówił wiceszef Kancelarii Prezydent Paweł Mucha.
Samodzielny Szpital Wojewódzki im. Mikołaja Kopernika w Piotrkowie będzie realizował szczepienia na COVID-19. Realizując wytyczne Ministerstwa Zdrowia dotyczące walki z koronawirusem, obejme zadania tzw. „szpitala węzłowego".
Funkcjonariusze Służby Więziennej pomagają osobom zakażonym koronawirusem. Rozpoczęła się ogólnopolska akcja oddawania osocza przez przedstawicieli więziennictwa. Włączyli się w nią także strażnicy więzienni zatrudnieni w piotrkowskim Areszcie Śledczym.
Proces pandemiczny charakteryzuje się wysoką inercją, skutki wszystkich działań rozłożone są na dłuższy czas i nie można reagować z tygodnia na tydzień. Do 27 grudnia nie będziemy wprowadzali żadnych zmian w obostrzeniach, potem będzie czas na zmianę – powiedział szef MZ Adam Niedzielski.
Naszą redakcję odwiedziła Anna Skowrońska, dentystka z Piotrkowa i opowiedziała nam o trudach pracy w dobie pandemii.
Kilka tygodni temu „covidowy” oddział powstał również w wojewódzkim szpitalu w Piotrkowie Trybunalskim. Personel ma dużo więcej pracy i jest ona znacznie trudniejsza. Wymaga wielkiej ostrożności. Tak jak podczas ocalania ludzi, ratownik musi być żywy, tak i personel tego oddziału, aby pomagać pacjentom, musi być pewny, że sam jest bezpieczny.