Urząd Miasta w Piotrkowie przypomina zasady prawidłowego segregowania odpadów komunalnych. 6 września weszła w życie nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Zmiany w prawie wprowadzają m.in. obowiązek segregacji odpadów.
Ustalenie nowych stawek za odbiór odpadów komunalnych i uchwała dotycząca budżetu miasta na rok 2020 – to dwa główne punkty środowej – ostatniej w 2019 roku – sesji Rady Miasta.
Ceny za odbiór śmieci rosną w polskich miastach w zastraszającym tempie. Z tym problemem już niedługo będą musieli zmierzyć się również piotrkowianie. Najpewniej od marca za śmieci segregowane zamiast 11 złotych od osoby - jak płacimy obecnie - będziemy musieli wydać 20 zł. W środę, 17 grudnia uchwałą w tej sprawie zajmą się piotrkowscy radni.
Zapowiadane przez piotrkowskich urzędników podwyżki stawek za odbiór odpadów komunalnych powoli stają się faktem. W porządku obrad grudniowej sesji Rady Miasta znajdzie się projekt uchwały dotyczącej nowych opłat. Decyzję czy od 1 marca 2020 roku zapłacimy 20 zł miesięcznie od osoby za odbiór odpadów podejmą więc nasi radni.
Alicja Majewska i Włodzimierz Korcz wystąpili w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Piotrkowie podczas drugiego dnia Trybunałów Uśmiechu.
Koncert Artura Andrusa i spotkanie z aktorem Andrzejem Zielińskim rozpoczęły tegoroczne Trybunały Uśmiechu.
Piotrkowianie mieli w czwartek wiele powodów do radości. To głównie za sprawą happeningu "Balon za uśmiech", który zorganizował Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. Dzieci z 11 szkół podstawowych z Piotrkowa wraz z nauczycielami wyszli ze szkoły i podążali w kierunku Starego Miasta. Po drodze rozdawali balony, na których umieszczone były hasła promujące takie wartości jak życzliwość, serdeczność czy miłość.
W związku ze zmianami w tzw. ustawie śmieciowej, teraz każdy z nas musi (!) segregować śmieci. Dotąd mogliśmy wybrać sposób gospodarowania odpadami. Mało tego, jeśli segregować nie będziemy, za odbiór odpadów zapłacimy 3 razy więcej.
O tym, że wypoczywający na łonie natury często nie potrafią pozostawić po sobie należytego porządku, wiadomo nie od dzisiaj. Często np. przy zbiornikach wodnych można natknąć się na niemałe wysypiska śmieci. Skala problemu jest duża, o czym przekonali się uczestnicy akcji sprzątania Wapienników w gminie Sulejów. W akcji uczestniczyli między innymi nurkowie, którzy oczyszczali dno zbiornika.
Wysypiska śmieci czy miejsca odpoczynku? Takie pytanie mogą zadawać sobie turyści odwiedzający okolice zbiorników wodnych w naszym regionie. Bugaj, Zalew Cieszanowicki czy sulejowskie Wapienniki - wszędzie, bez wyjątku, las i brzegi toną w śmieciach. Trafiają tam nie tylko resztki po grillowaniu, ale całe worki odpadów komunalnych.