Zapraszamy do udziału w konkursie "Segreguj z nami, walcz z odpadami". Szczegóły konkursu na plakacie
Czas Wszystkich Świętych to okres zadumy i wspomnień, ale także wzmożony ruch na cmentarzach. W tym czasie ludzie prześcigają się w ilości zakupionych zniczy oraz wiązanek. To generuje wiele śmieci, które trzeba poddać segregacji.
Doskonała zabawa, 280 unikatowych planszówek „Ja Nie Idę!” oraz zaskakujące ekologiczne ciekawostki - czekają na wszystkich zainteresowanych w Konkursie Mistrzowie Wymówek organizowanym przez Rekopol Organizację Odzysku Opakowań! Aż przez 14 tygodni, od 28 listopada na stronie www.janieide.pl co tydzień do zdobycia jest 20 gier, których nie można kupić w sklepie.
Przy osiedlowych śmietnikach w Piotrkowie stoją m.in. druciane pojemniki na plastik. Początkowo były one przeznaczone na butelki tzw. pety. Dziś, gdy nasza ekologiczna świadomość nieco wzrosła, próbujemy tam także wrzucać każde inne opakowanie plastikowe. Niestety próbujemy, bo otwór do tego przeznaczony jest zbyt mały, by skutecznie przez niego przecisnąć np. kanister po płynie do spryskiwacza lub 5. litrowej wodzie, większą doniczkę czy chociażby worek plastikowy z paroma pudełkami po mięsie.
Przed tygodniem informowaliśmy naszych czytelników o problemach mieszkańców ul. Budki, którzy zmagają się z uciążliwym sąsiedztwem firmy JUKO. Ma ona siedzibę po drugiej stronie torów kolejowych przy ul. Topolowej (teren dawnych hut szkła), gdzie prowadzi segregację śmieci. Mieszkańcy skarżą się na szereg rzeczy, ale na pierwszy plan wysuwa się uciążliwy zapach gnijących odpadów. Dziś sprawę komentuje nie tylko piotrkowski magistrat, ale i samo JUKO, a w rozwiązanie problemu zaangażował się jeden z radnych.
Od sierpnia zmieniły się stawki opłat za śmieci na terenie gminy Wola Krzysztoporska. Jest jednak sposób, by nieco zaoszczędzić i złagodzić skutki podwyżki. Wystarczy samodzielnie kompostować odpady bio w przydomowym kompostowniku. Trzeba też koniecznie złożyć nową deklarację w tej sprawie (tu ważna uwaga – wszyscy, którzy nadal korzystać będą z pojemników na bioodpady, nie muszą składać nowej deklaracji!).
Rozwój ekonomiczny oraz gospodarczy, który nieustannie obserwujemy spowodował, że na świecie znajduje się coraz więcej odpadów. Sposób, w jaki zatruwamy ziemię jest szczególnie niezrozumiały, dlatego powinniśmy stosować segregacje śmieci. Pomogą nam w tym kosze do segregacji, które jak wszystkie produkty dostępne są masowo, w różnej wielkości czy kolorystyce. Pojemniki do segregacji mogą być różne, dlatego poniższy artykuł pokaże nam jak wybrać odpowiedni i jak z niego korzystać.
Prawie trzy czwarte pytanych deklaruje, że segreguje śmieci, a ponad 40% – oszczędza wodę – wynika z badania "Polaków portfel własny: wiosenne wyzwania". Z kolei ponad jedna czwarta rodaków przyznaje, że unika lub rezygnuje z plastikowych opakowań.
Urząd Miasta w Piotrkowie przypomina zasady prawidłowego segregowania odpadów komunalnych. 6 września weszła w życie nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Zmiany w prawie wprowadzają m.in. obowiązek segregacji odpadów.
Ceny za odbiór śmieci rosną w polskich miastach w zastraszającym tempie. Z tym problemem już niedługo będą musieli zmierzyć się również piotrkowianie. Najpewniej od marca za śmieci segregowane zamiast 11 złotych od osoby - jak płacimy obecnie - będziemy musieli wydać 20 zł. W środę, 17 grudnia uchwałą w tej sprawie zajmą się piotrkowscy radni.