Drugiego dnia festiwalu Trybunały Uśmiechu piotrkowską publiczność bawił kabaret Hrabi. Tym razem artyści zaprezentowali program pt. "Wady i waszki".
Strażnicy miejscy systematycznie patrolują w Piotrkowie te rejony, gdzie może dochodzić do nielegalnego wyrzucania odpadów. Co prawda liczba takich miejsc uległa zmniejszeniu, lecz w dalszym ciągu worki ze śmieciami lądują głównie na obrzeżach miasta i przy drogach wjazdowych.
Krzysztof D., prezes spółki, która użytkuje wyrobisko po byłej kopalni piasku w gminie Moszczenica, usłyszał prokuratorskie zarzuty.
Policja zatrzymała 5 samochodów wypełnionych ponad 100 tonami odpadów, które miały być zrzucone do wyrobiska żwirowni w Lewkówce w gminie Moszczenica. Do zdarzenia doszło 3 października rano.
Część śmieci pochodząca z wcześniejszych transportów trafiła już na teren żwirowni i tam została przysypana ziemią. Zatrzymano 6 mężczyzn, którzy mogą mieć związek z nielegalnym procederem. Kolejne tony śmieci trafiłyby do wyrobisk żwirowni w powiecie piotrkowskim. Tak jednak się nie stało.
Kabaret Hrabi, Olga Lipińska, Formacja Chatelet, Krzysztof Jaślar – jak zwykle nie zabraknie gwiazd na kolejnych już 16-tych Trybunałach Uśmiechu, które odbędą się w dniach 18-21 października w Piotrkowie.
Od pierwszego czerwca do końca września bieżącego roku Gmina Sulejów we współpracy z radiem Strefa FM, portalem epiotrkow.pl i gazetą "Tydzień Trybunalski" prowadziła kampanię edukcyjno-informacyjną dla mieszkańców gminy pod nazwą "Przyroda zawsze ci odda". Celem kampanii było podniesienie wiedzy i świadomości jej odbiorców na temat ochrony środowiska, prawidłowego gospodarowania odpadami oraz promocja walorów turystyczno-rekreacyjnych obszaru gminy.
"Uśmiech jest dobry na wszystko!" - takie hasło mogli usłyszeć w czwartek mieszkańcy Piotrkowa od uczniów szkół podstawowych, którzy włączyli się do akcji zorganizowanej przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. O godzinie 11.00 w Rynku Trybunalskim rozpoczął się happening "Podaruj uśmiech".
Zadbana i czysta przestrzeń publiczna to jeden z ważniejszych probierzy nowoczesnego i proekologicznego miasta. Ciężko wyobrazić sobie sytuację, w której z parków, skwerów czy ulic zniknęłyby uliczne kosze na śmieci. Wówczas zarówno mieszkańcy, jak i turyści czuliby się w takiej przestrzeni niekomfortowo, a prestiż i dobra opinia miasta runęłyby w przepaść.
Przepełnione „gniazda” na odpady i śmieci wywożone do lasów - z takimi problemami borykają się włodarze gminy Rozprza. Czy sytuacja zmieni się w przyszłym roku, kiedy zostaną wprowadzone zmiany związane z nowelizacją ustawy śmieciowej? Na pewno mieszkańcy będą musieli liczyć się z podwyżkami za odbiór odpadów.
Wracamy do sprawy rozrzuconych na klatce schodowej śmieci w kamienicy przy ul. Sieradzkiej w Piotrkowie. Przypomnijmy, że mieszkańcy budynku skarżyli się na sterty odpadów i odstraszający fetor, który unosi się w budynku, ponieważ kontenery ustawione zostały wewnątrz kamienicy. Sprawdziliśmy czy umieszczanie pojemników na śmieci w budynku jest zgodne z prawem.