Trudno w tych czasach mieć nadzieję, że błazen łaski zazna, gdy każdy mędrzec idiocieje i robi z siebie błazna... tak pokrótce można speuntować spektakl „KU-PA”, który wczoraj (w czwartek, 4 października) w ramach Łódzkich Spotkań Teatralnych mogła obejrzeć bełchatowska publiczność.
Spektaklem „Krabat” w wykonaniu artystów Figurentheater Vogel & Wilde oraz Grupy Coincidentia rozpoczęły się w sobotę 1 września XXXV Łódzkie Spotkania Teatralne, jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych polskich festiwali teatralnych, promujących nowe zjawiska w dziedzinie awangardy scenicznej i teatru tańca.
Bełchatów, Skierniewice, Sieradz, Pabianice, Radomsko i gmina Lubochnia, to tylko niektóre z miast i miejscowości, do których w tym roku trafiła słynna akcja „Wyciągamy dzieci z bramy”. Zapoczątkowany 9 lat temu w Piotrkowie projekt mający na celu m.in. zorganizowanie czasu wolnego dzieciom i młodzieży poprzez ich uczestnictwo w specjalnie przygotowanych warsztatach, zajęciach i zabawach spod znaku kultury i edukacji właśnie zaczął się rozrastać na teren regionu. A wszystko za sprawą Fundacji „Wyciągamy Dzieci z Bramy”, której założycielem i prezesem jest Jacek Sokalski. We wtorek, 17 lipca, w Bełchatowie podpisano kolejne już w regionie porozumienie w celu realizacji ww. akcji.
W maju uczestnicy warsztatów trzeciej edycji projektu „Graffiti sztuka miasta” nauczyli się, jak tworzyć sztukę graffiti. W środę mieli okazję wykazać się tworząc street art na parkingu Centrum Handlowego "Stary Areszt".
Łódzki Dom Kultury wraz z Ośrodkiem Działań Artystycznych jest w trakcie realizacji projektu „Graffiti –sztuka miasta 3”. 27 czerwca w C.H. Stary Areszt w Piotrkowie Trybunalskim (na parkingu wejście od ulicy Rycerskiej) uczestnicy projektu „Graffiti –sztuka miasta 3” wspólnie z profesjonalnymi twórcami street artu namalują wielkopowierzchniowy mural. Od godz. 10.00 do 18.00 wydarzeniu towarzyszyć będą warsztaty, pokazy, koncerty, happeningi, konkursy i zabawy edukacyjno-artystyczne o charakterze rodzinnego festynu. Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wstęp wolny!
Zapowiadana zmiana statutu Łódzkiego Domu Kultury wreszcie stała się faktem. Teraz nawet najmniejsze instytucje kultury z regionu będą mogły otrzymać wsparcie finansowe na realizację swych projektów. Jacek Sokalski, dyrektor ŁDK, potwierdza, że bardzo zależy mu na ścisłej współpracy z jego rodzinnym Piotrkowem i regionem piotrkowskim.
- Będę współpracował z Piotrkowem - mówił w programie "O tym się mówi" na antenie Strefy FM Jacek Sokalski, nowy dyrektor Łódzkiego Domu Kultury. - Będę współpracował z całym regionem, ale wiadomo, że Piotrków jest mi najbliższy.
- Zarząd Województwa Łódzkiego powierzył pełnienie obowiązków dyrektora Łódzkiego Domu Kultury (z dniem 8 lutego br.) Jackowi Sokalskiemu, zajmującemu obecnie stanowisko starszego specjalisty w Łódzkim Domu Kultury – informuje Joanna Blewąska, rzecznik prasowy marszałka województwa łódzkiego.