Dyrektor Sokalski wychodzi z pieniędzmi w region

Tydzień Trybunalski Sobota, 19 maja 20121
Zapowiadana zmiana statutu Łódzkiego Domu Kultury wreszcie stała się faktem. Teraz nawet najmniejsze instytucje kultury z regionu będą mogły otrzymać wsparcie finansowe na realizację swych projektów. Jacek Sokalski, dyrektor ŁDK, potwierdza, że bardzo zależy mu na ścisłej współpracy z jego rodzinnym Piotrkowem i regionem piotrkowskim.
Dyrektor Sokalski wychodzi z pieniędzmi w region

Zapowiadana od kilku tygodni zmiana statutu Łódzkiego Domu Kultury stała się faktem. Co to w rzeczywistości oznacza? Zmianę formuły funkcjonowania tej instytucji, która pozwoli wyjść jej w teren i tworzyć życie kulturalne w regionie. Działaniom tym przyświeca hasło: “Łódź bliżej regionu”.
Jak zapewnia dyrektor ŁDK, Jacek Sokalski, teraz nawet najmniejsze jednostki kultury z województwa będą mogły ubiegać się o finansowe wsparcie dla realizacji swoich planów i projektów właśnie z funduszy ŁDK. - Często zdarza się, że w danej gminie, w jej budżecie brakuje środków na działalność kulturalną, chcemy więc wyjść naprzeciw takim potrzebom, takim “osamotnionym” placówkom. Już teraz, do 23 maja br., można składać wnioski w dwóch kategoriach – budowanie strategii i promocja instytucji kultury oraz wydarzenia artystyczne i edukacja w instytucjach kultury. Maksymalna kwota dofinansowania to 15 tys. zł – mówi dyrektor Sokalski. Podkreśla także, że bardzo zależy mu na ścisłej współpracy z jego rodzinnym Piotrkowem i regionem piotrkowskim.

Istotnymi zapisami, jakie znalazły się w nowym statucie ŁDK, które mówią o tym, że placówka ta jest samorządową instytucją, której teren działania obejmuje cały obszar województwa łódzkiego, stojącą na straży wielokulturowego dziedzictwa województwa, jak i tworzącą odpowiednie warunki do kształtowania tożsamości kulturowej. Swoistego rodzaju novum, jakie znalazło się w tym dokumencie, jest zapis, według którego jednym z głównych zadań ŁDK jest wsparcie merytoryczne i organizacyjne zewnętrznych inicjatyw kulturalnych, w szczególności w zakresie zwiększania dostępu do kultury dzieci zagrożonych wykluczeniem społecznym.

W opinii Jacka Sokalskiego za najważniejsze działania realizowane w najbliższym czasie przez ŁDK uznać należy tworzenie sieci placówek kulturalnych, przede wszystkim jednak integracja środowiska animatorów tej dziedziny życia oraz poznawanie jego potrzeb. W tym celu pod szyldem Regionalnej Akademii Kształcenia Kadr zostały zorganizowane już specjalne szkolenia dla pracowników kultury, pracowników jednostek samorządu terytorialnego zajmujących się działalnością kulturalną i członków organizacji pozarządowych. Szkolenia prowadzą wyłonieni w drodze rekrutacji trenerzy. Dodatkowo w siedzibie Łódzkiego Domu Kultury odbywają się warsztaty dla animatorów kultury.

Powyższe zmiany zarówno organizacyjne, jak i w kwestiach zarządzania Łódzkim Domem Kultury, które mają usprawnić jego kontakt z regionem i pomóc w przekształceniu tej placówki w instytucję wojewódzką w pełnym tego słowa znaczeniu, jest wynikiem ustaleń, jakie zapadły po ubiegłorocznym, jesiennym Regionalnym Kongresie Kultury.

Agawa


Zainteresował temat?

0

0


Zobacz również

reklama

Komentarze (1)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

miniek ~miniek (Gość)19.05.2012 16:19

brawo panie jacku.....

10


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat