- Naturalnie składki na ubezpieczenia społeczne trzeba opłacać. Jeżeli jednak zdarzy się wyjątkowa sytuacja, która w perspektywie czasu może spowodować utrudnienia w płatnościach, przedsiębiorca można wystąpić do ZUS z wnioskiem o ulgę w postaci odroczenia płatności składek – informuje Monika Kiełczyńska, regionalny rzecznik ZUS w woj. łódzkim. - Jest to zdecydowanie korzystniejsze rozwiązanie niż świadome budowanie zaległości na koncie w ZUS.
- Dzięki odroczeniu należności nie będą one kierowane do przymusowego dochodzenia w trybie egzekucji. Przedsiębiorca ma więcej czasu na rozwiązanie kryzysu w swojej firmie i zgromadzenie środków niezbędnych na opłatę składek. Ponadto nie są naliczane odsetki za zwłokę od nieopłaconych składek, których termin płatności został odroczony. Naliczana jest co prawda opłata prolongacyjna, jest ona jednak o połowę niższa od odsetek – mówi Agnieszka Lipińska, naczelnik Wydziału Realizacji Dochodów w I oddziale ZUS w Łodzi.
Odroczenie może dotyczyć jedynie płatności bieżących i przyszłych. Z wnioskiem należy wystąpić
najpóźniej w dniu terminu płatności. Warunkiem jest dotychczasowy brak zaległości w opłatach składek, także tych których termin opłaty wypada po złożeniu wniosku. Dopiero umowa wskaże termin, od którego zacznie działać odroczenie. Wcześniej zawarty i trwający układ ratalny zawarty z ZUS-em nie stanowi przeszkody do wystąpienia z wnioskiem o odroczenie.
Wniosek musi być dobrze umotywowany, należy pamiętać, że dotyczy on sytuacji wyjątkowych i liczyć się z tym, że samo złożenie wniosku nie znaczy, że ulga zostanie przyznana.
Jeżeli ZUS zaakceptuje wniosek, podpisze z przedsiębiorcą umowę, w której określony zostanie m.in. czas na jaki odroczenie składek zostanie wprowadzone, oraz obowiązki i uprawnienia obu stron.
Wnioski o odroczenie terminu płatności rozpatrywane są niezwłocznie, w terminie 14 dni od dnia skompletowania dokumentacji niezbędnej do rozpatrzenia sprawy i nie później niż w terminie dwóch miesięcy od dnia wpływu wniosku.
Należy zauważyć, że w oddziałach ZUS działają doradcy ds. ulg i umorzeń, którzy służą pomocą przedsiębiorcom mającym kłopoty finansowe wpływające na opłacanie składek. Na podstawie informacji przedstawionych przez klienta wskazują najdogodniejsze formy uregulowania zobowiązań i pomagają zawnioskować o ulgę.
Komentarze 8
24.08.2016 01:58
A może tak rolnikom ZUS wprowadzić? Przydałoby się! Dlaczego pracownikowi co miesiąc zabiera się kilka stówek, jeszcze więcej komuś na działalności i nikt nie zapyta nawet czy ty człowieku zarobiłeś czy nie tylko trzeba daninę płacić, a rolnik też kilka stówek ale na kwartał i jeszcze płacz żeby państwo do świń dokładało i gdzie tu jest sprawiedliwość się pytam???
24.08.2016 01:39
A czy firmie "Fakiry" ZUS też ulży?
24.08.2016 01:00
Jeśli ten artykuł miał na celu ocieplić wizerunek ZUS-u, to trzeba było pojechać po całości i zamiast tytułu "ZUS ulży firmom?" dać tytuł "ZUS przynosi ulgę!". ;)
ZUS by ulżył firmom, gdyby się od nich najzwyczajniej w świecie od******lił. Ale czy ktoś kiedyś widział, by tasiemiec opuścił swojego żywiciela?
23.08.2016 12:29
Sratatata ZUS to zlodzieje w majestacie prawa. Pomoga? Chyba doprowadzic do upadlosci
23.08.2016 11:21
co z tego ze mozna wnioski składac jak nie ma sensu. Firma w kryzysie majaca zaległosci nie dostanie odroczenia,tona papierow do wypełnienia a i tak odmowa bo zus nie jest od pomagania