Do katastrofy budowlanej doszło ok. godz. 21. Na balkonie w momencie zarwania przebywali wraz z synkiem rodzice - małżeństwo, 29-letnia kobieta i 31-letni mężczyzna.
Poszkodowanych zabrano do szpitala. Najciężej ranne dziecko - pomimo prób reanimacji - zmarło. Ojciec z podejrzeniem złamania kręgosłupa został przewieziony na dalsze badania do Szpitala Klinicznego im. Norberta Barlickiego w Łodzi.
- Pacjent, który trafił do nas był operowany w godzinach nocnych. W tej chwili bezpośredniego zagrożenia życia u niego nie ma - mówi dr Stanisław Andrzejak, lekarz z Kliniki Neurochirurgii im. Barlickiego z Łodzi..
Stan matki zmarłego chłopczyka lekarze oceniają obecnie jako stabilny. Kobieta jest w ciąży i po takim upadku istniało zagrożenie dla życia jej i nienarodzonego jeszcze dziecka.
Trwa ustalanie jak doszło do zarwania się balkonu. Na miejscu przyczyny badała policja, prokurator i nadzór budowlany.
Urząd Miasta zapewnił rodzinie opiekę psychologa. Zaproponowano również pomoc socjalną.
Budynek przy ul. Krakowskie Przedmieście 66 jest własnością prywatną i ma ok. 80 lat.
Foto K. Babczyńska, J. Krak
img=1 img=2 img=3 img=4 [czysc]
Ustawa Prawo budowlane nakłada na właściciela lub zarządcę obowiązek okresowych kontroli stanu technicznego budynku.
Art. 62. 1. Obiekty powinny być w czasie ich użytkowania poddawane przez właściciela lub zarządcę:
1) okresowej kontroli, co najmniej raz w roku, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego:
a) elementów budynku, budowli i instalacji narażonych na szkodliwe wpływy atmosferyczne i niszczące działania czynników występujących podczas użytkowania obiektu,
b) instalacji i urządzeń służących ochronie środowiska,
c) instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych);
2) okresowej kontroli, co najmniej raz na 5 lat, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego i przydatności do użytkowania obiektu budowlanego, estetyki obiektu budowlanego oraz jego otoczenia; kontrolą tą powinno być objęte również badanie instalacji elektrycznej i piorunochronnej w zakresie stanu sprawności połączeń, osprzętu, zabezpieczeń i środków ochrony od porażeń, oporności izolacji przewodów oraz uziemień instalacji i aparatów.
Kontroli okresowych budynku mogą dokonywać tylko osoby z uprawnieniami budowlanymi w odpowiedniej specjalności. Przeglądy stanu technicznego instalacji elektrycznych, piorunochronnych i gazowych powinny być przeprowadzone przez osoby o kwalifikacjach zawodowych w zakresie wykonywania dozoru nad eksploatacją urządzeń, instalacji oraz sieci energetycznych i gazowych. Przewody dymowe oraz grawitacyjne przewody spalinowe i wentylacyjne może również kontrolować - oprócz osób z odpowiednimi uprawnieniami - mistrz kominiarski.
Komentarze 10
12.08.2009 11:24
Proszę o radę, mieszkam w mieszkaniu komunalnym nie ma tam żadnej wspólnoty ani innych podobnych tego typu organizacji od trzech lat proszę o wymianę okien które są w opłakanym stanie technicznym przez co mieszkanie jest zawilgocone zarządca nie reaguje na moje pisma – podobnie jest z instalacją elektryczną ich stan jest fatalny już mi się zdarzyło, że kabelki się poprzepalały do kogo mam się zwrócić o pomoc jeżeli Urząd nie reaguje na moje pisma i groźby.
19.07.2009 19:11
Prawda jest taka,że nikt nie sprawdza stanu technicznego.Jak wydarzy się tragedia to ludziom się otwierają oczy.Inspektor nadzoru budowlanego przeprowadza kontrolę i nawet jeśli się czegoś do patrzy przymyka oczy i nie zajmuje się tym wcale.Ciekawe co maja powiedzieć rodzice którzy w tej tragedii stracili dziecko.
17.07.2009 12:11
Remont balkonu
Uchwała z dnia 7 marca 2008 r. (sygn. akt III CZP 10/08)
Właściciel lokalu mieszkalnego ponosi wydatki związane z utrzymaniem w należytym stanie balkonu stanowiącego pomieszczenie pomocnicze służące wyłącznie zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych osób zamieszkałych w tym lokalu. Wydatki na remonty i bieżącą konserwację części budynku, które są elementem konstrukcji balkonu trwale połączonym z budynkiem obciążają wspólnotę mieszkaniową.
http://www.eporady24.pl/remont_balkonu,uchwaly,4,55,68.html
17.07.2009 08:42
Proszę zauważyć, że sprawa nie dotyczy tylko kamienic prywatnych, ale także bloków wybudowanych w latach 70-tych. Niektóre balkony wyglądają tragicznie (czytaj: bloki TBS-u).
W blokach czynsze podnoszone są raz lub dwa razy w roku, a doprosić się remontu balkonu to wielki sukces.
Wyrazy współczucia dla rodziny.
17.07.2009 07:17
Bez watpienia jest to straszna tragedi tym bardziej spotegowana tym , że zginęło małe dziecko.
Ale nie jest to tragedia tylko tych ludzi. Jest to tragedia także nas wszystkich ludzi, bo kiedy ginie w takim wypadku dziecko każdego z nas to dotyka.
Ja tylko współczuje bezmyslności i debilizmowi administracji budynku lub jego włąscicielowi.
Myslenie sprawiało i nadal sprawia tym ludziom ból.
A pewnie powiedzom , ze mają wyrzuty sumienia. A czy sumienie to wogóle oni mają???