Głosować za pośrednictwem Poczty Polskiej lub pośrednika mogą wyborcy niepełnosprawni, a także osoby, które ukończyły 75-ty rok życia. Aby skorzystać z tej możliwości należy złożyć zgłoszenie w Urzędzie Miasta.
Osoby słabowidzące oraz niewidome, chcące otrzymać specjalne nakładki do głosowania, również powinny zgłosić się do urzędu. Komisarz wyborczy będzie zobowiązany wykonać na potrzeby każdego zainteresowanego nakładki w alfabecie Braille'a oraz instrukcje dla niepełnosprawnych jak należy głosować. Przygotowany pakiet będzie zawierać także kopertę zwrotną.
Wyborca, do którego trafi ten pakiet musi podpisać oświadczenie, że oddał głos samodzielnie. Wypełnioną kartę do głosowania trzeba odesłać Pocztą Polską do magistratu lub w dniu referendum dostarczyć do obwodu, do którego należy dana osoba.
(Strefa FM)
Komentarze 18
02.09.2013 13:05
Banery itd. na referendum nie pochodzą z publicznych pieniędzy
02.09.2013 13:05
Kasa na kampanię
Finansowanie kampanii referendalnej spoczywa na barkach inicjatora referendum. Inicjator nie może przyjmować pieniędzy pochodzących z budżetu państwa, budżetów samorządów czy przedsiębiorstw i spółek z udziałem Skarbu Państwa lub samorządów. Ponadto, pełnomocnik inicjatora referendum musi sporządzić w ciągu 3 miesięcy od dnia referendum sprawozdanie finansowe z dochodów i wydatków związanych z referendum. Niewykorzystane środki powinien natomiast przekazać na cele charytatywne.
Kampanię może też prowadzić wójt, burmistrz czy prezydent miasta, którego odwołania referendum będzie dotyczyło. Może, a nawet powinien ustosunkować się do zarzutów, które były podstawą wniosku o referendum. Nie może jednak finansować swojej kampanii z środków gminy. Poza tym, zabronione jest prowadzenie kampanii przez wszystkich jej uczestników w urzędach administracji publicznej oraz w sądach. W praktyce te zakazy i ograniczenia nie są łatwe do stosowania.
28.08.2013 15:06
Bzdury Waść gadasz. Na listach podpisali się ci, którzy chcieli zwołania referendum. Oni powinni iść do urn (ciekawe zresztą, czy będzie im się chciało).
Pozostali wcale nie muszą. Brak głosu to też bardzo ważny głos: mówi o tym, jaki procent społeczeństwa ma wszystkie polityczne przepychanki tam, gdzie słońce nie dochodzi.
Poza tym jest zdaje się próg frekwencji który trzeba osiągnąć, żeby referendum było ważne? Prawda?
Jeśli tak - to brak udziału w referendum jest manifestacją obywatelską i działaniem w zgodzie z zasadami demokracji.
28.08.2013 14:28
Demokracja zapomniała o takich jak Ty.
27.08.2013 17:13
Bardzo mnie ciekawi kto finansuje tę akcję wyborcza w postaci banerów ulotek itp.I po co to wszystko? Czy ten (jeśli) nowy prezydent coś zmieni?Na pewno nie ,a wyda się tylko społeczne pieniądze.