Pięknie przystrojone stoły i dziesiątki tradycyjnych potraw można było podziwiać i próbować w hali szkoły podstawowej w Witowie-Kolonii, gdzie w sobotę, 28 marca, odbyła się kolejna edycja „Wielkiej Mocy sulejowskich smaków”. To przegląd stołów wielkanocnych przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Sulejów.
Na miejscu zaprezentowały się koła gospodyń z całej gminy, a każde z nich zadbało o to, by jego stół przyciągał nie tylko smakiem, ale i wyglądem. Nie brakowało tradycyjnych potraw wielkanocnych – były jajka w różnych odsłonach, aromatyczny żurek, biała kiełbasa, pasztety i domowe wędliny. Słodką część stołów wypełniły przede wszystkim babki i kolorowe mazurki.
Mamy dzisiaj bardzo duży wybór pięknych, wspaniałych dań. Wszystko można podziwiać i smakować. W tym momencie już niewiele pozostało, więc najwyraźniej wszystko było pyszne — mówiła Małgorzata Rutowicz z Koła Gospodyń Wiejskich w Kurnędzu — Mamy tradycyjną babę wielkanocną, roladę serową z kurczakiem, pasztet, ale też coś nowocześniejszego, jak krakersy z pastą czy jajka wyglądające jak grzybki.
Wydarzeniu towarzyszyły także występy uczniów ze Szkoły Podstawowej w Witowie-Kolonii, które wprowadziły publiczność w świąteczny nastrój. Najmłodsi mogli liczyć również na dodatkowe atrakcje – przygotowano dla nich animacje oraz zabawę w poszukiwanie wielkanocnego zajączka.
Na miejscu nie zabrakło mieszkańców gminy oraz samorządowców, którzy chętnie próbowali przygotowanych potraw i rozmawiali z wystawcami.
Wielka moc sulejowskich smaków to przede wszystkim dobre emocje, które przenoszą się na święta. To pozytywna energia i integracja mieszkańców wokół wspólnego stołu — podkreśla burmistrz Sulejowa Dorota Jankowska. — Cieszy mnie, że tak licznie mieszkańcy przybyli, a dla dzieci przygotowaliśmy też wiele atrakcji, w tym poszukiwanie zajączka.
Wśród odwiedzających nie zabrakło także przedstawicieli władz i parlamentu, którzy chętnie zatrzymywali się przy stoiskach i próbowali przygotowanych potraw.
Dzisiaj wielka moc sulejowskich smaków. Już czujemy święta Wielkiej Nocy – święta pełne radości, wiary i nadziei, ale także naszych pięknych, tradycyjnych stołów wielkanocnych — mówił wicemarszałek województwa łódzkiego Piotr Wojtysiak. — To również wspaniała promocja naszej łódzkiej, polskiej żywności i pielęgnowanie tradycji kulinarnych.
W wydarzeniu uczestniczył także wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Adam Nowak, który zwracał uwagę na znaczenie takich spotkań dla lokalnych społeczności.
Są ważne, bo przede wszystkim pokazują siłę obszarów wiejskich i ludzi, którzy je tworzą. To także okazja, by być blisko spraw mieszkańców i pielęgnować kulturę ludową — podkreślał.
Na stoiskach nie zabrakło również odwiedzających, w tym posła na Sejm Grzegorza Lorka, który – jak sam przyznał – chętnie sięgał po przygotowane potrawy.
To niezapomniane smaki związane z tradycją świąt Wielkiej Nocy. Warto promować taką lokalną kuchnię, bo to część naszej kultury i dziedzictwa — mówił parlamentarzysta.
To już kolejna edycja „WielkaMocy sulejowskich smaków”. Jak podkreślają organizatorzy, wydarzenie na stałe wpisało się w kalendarz lokalnych spotkań i co roku przyciąga coraz więcej uczestników. Tak wyglądała zeszłoroczna edycja.
Komentarze 1