TERAZ17°C
JAKOŚĆ POWIETRZA Dobra
reklama

Wykład o broni w piotrkowskim Muzeum

A.Stańczyk
Aleksandra Stańczyk pon., 16 stycznia 2012 07:32
"Machasz waść jak cepem" - słowa te wypowiedziane przez Wołodyjowskiego pod adresem Kmicica w “Potopie” Sienkiewicza słyszał chyba każdy. Ale tak naprawdę to inne, dotyczące szabli słowa: “Ja jestem Roch Kowalski, a to jest pani Kowalska, innej nie chcę” - najtrafniej opisują zamiłowanie Polaków do tej broni. Na wykład z serii “Gawędy o broni” zaprasza Muzeum w Piotrkowie.
Zdjęcie

Wykryto bloker reklam!

Treść artykułu została zablokowana, ponieważ wykryliśmy, że używasz blokera reklam. Aby odblokować treść, proszę wyłączyć bloker reklam na tej stronie.

Przez ok. 500 lat szable były ulubionym orężem Polaków. To dzięki nim odniesiono największe zwycięstwa w historii Polski od Kircholmu, poprzez Beresteczko, Wiedeń i Samosierrę, na bitwie pod Komarowem kończąc. Ale co sprawia, że broń ta jest tak wyjątkowa i że powstało jej aż tyle rodzajów? Czym były karabele, węgierki i kościuszkówki, pod ciosami których padały największe militarne potęgi Europy?

- Szable to obecnie zapomniana i niedoceniana broń, w której Polacy byli niezrównanymi mistrzami. Czas przypomnieć, że nie były tylko “szabelkami”, którymi potrząsała pijana szlachta, ale precyzyjnym narzędziem walki zdolnym zawstydzić nawet sławną japońską katanę - informują pracownicy Muzeum.

Skąd wzięły się szable w Polsce? Czym były: młyńcowa szkoła walki, “bicie się w palcaty”, cięcie “nyżkiem” i “straszliwa polska czwarta”? Dlaczego to właśnie szabla stała się ulubioną bronią Polaków? Czy tylko husarze używali szabli husarskich? Co to jest kabłąk, paluch, furdyment i strudzina? Czy jeszcze ktoś w Europie posługiwał się szablami? Jakich szabli używali Polacy, a jakich Turcy, Tatarzy i Arabowie? Czym były batorówki, zygmuntówki, ordynki, ludwikówki i czarne szable? Czym różni się technika walki szablą od ich zachodnich odpowiedników - rapierów i szpad? Jaka jest różnica między walką szablą sportową a szablą bojową? Jakich szabli używało i używa wojsko polskie? Czy w Polsce jeszcze można gdzieś nauczyć się walki na prawdziwe szable? Na te i na wiele innych pytań będzie można otrzymać odpowiedzi podczas drugiego wykładu z serii “Gawędy o broni” – “Szabla w Polsce i w Europie - konstrukcja, rozwój i zastosowanie” prowadzonego przez Bartłomieja Mysłka, założyciela i instruktora Grupy Szermierki Historycznej “Dragoni”.

Wykład odbędzie się w niedzielę (22 stycznia) w salach Muzeum, godz. 11.00, wstęp wolny.

Reklama

Podsumowanie

    reklama

    Komentarze 0

    reklama

    Dla Ciebie

    17°C

    Pogoda

    Kontakt

    Radio