TERAZ9°C
JAKOŚĆ POWIETRZA Umiarkowana
reklama

Wielkanoc, czyli najważniejsze chrześcijańskie święto

K.Czapczyk
Kacper Czapczyk niedz., 12 kwietnia 2020 08:34
"Chrystus zmartwychwstał!", "Prawdziwie zmartwychwstał!" - takimi słowami witali się dawniej w okresie wielkanocnym polscy chrześcijanie i w tych słowach zawiera się ich cały sens. O centralnym znaczeniu Wielkanocy dla chrześcijan rozmawialiśmy z dr. Damianem Kasprzykiem z Instytutu Etnologii i Antropologii Uniwersytetu Łódzkiego oraz o. Gracjanem Kubicą, gwardianem klasztoru oo. Bernardynów w Piotrkowie.
Zdjęcie
Autor: fot. pixabay.com

Wykryto bloker reklam!

Treść artykułu została zablokowana, ponieważ wykryliśmy, że używasz blokera reklam. Aby odblokować treść, proszę wyłączyć bloker reklam na tej stronie.

Wielkanoc od zarania chrześcijaństwa była niezwykle uroczyście obchodzonym świętem, bo jest ono najważniejszą tradycją chrześcijańską i w niej zawiera się w gruncie rzeczy idea chrystianizmu, czyli śmierć i zmartwychwstanie. Zatem rzeczywiście od początku istnienia tej religii było najważniejsze i co warto dodać przez długi czas jedynym obchodzonym świętem. Było ono wprowadzone zresztą znacznie wcześniej od Bożego Narodzenia - mówił o znaczeniu Wielkanocy dla chrześcijan dr Damian Kasprzyk.

 

Do sprawy tej odniósł się również o. Gracjan - Na to pytanie najlepiej odpowiada św. Paweł, 'jeśli Chrystus by nie zmartwychwstał, to próżna byłaby nasza wiara'. Zmartwychwstanie jest istotą naszej wiary, ponieważ Bóg przez swoją śmierć odkupił nasze grzechy. Ta śmierć nie skończyła się wcale grobem, ale stała się przejściem i bramą do życia wiecznego. Każdy z nas, wierzących wie że nasze życie tu na ziemi przeminie, ale później mamy szansę na wieczność u boku Pana Boga. Każdy zastanawia się, które święta są najważniejsze? Ciężko na to odpowiedzieć jednoznacznie, bo pamiętajmy, że gdyby nie Boże Narodzenie to nie byłoby Wielkanocy - mówi. Przełożony klasztoru oo. Bernardynów przyłączył się również do apelu o pozostanie w domach w tegoroczne święta i podkreślił, że tak odpowiedzialna postawa wpisuje się w przestrzeganie przykazania miłości, najważniejszego ze wszystkich w chrześcijaństwie.

 

Dr Kasprzyk opowiedział nam również o pochodzeniu tradycji wielkanocnych i o tym, jak one się zmieniały - W każdej epoce Wielkanoc obchodzono trochę inaczej i wprowadzano coś nowego. W dużej mierze zależało to od kondycji materialnej społeczeństwa w danej epoce... i rzeczywiście tak uroczyście jak teraz, w sensie tak masowo i obficie, to nigdy wcześniej nie było w takim stopniu celebrowane. Generalnie wielkanocne tradycje chrześcijańskie wywodzą się tradycji żydowskiej, czyli paschy. W jej czasie zgodnie z obyczajem zabijany była baranek, jako ofiara i był on tym pierwotnym pokarmem związanym z tym okresem. W pierwszych wiekach chrześcijaństwa z kolei bardzo unikano symbolu jajka, bo ono było silnie osadzone w obyczajach pogańskich. Również święcenie pokarmów ma już bardzo długą historię. Zaczęło się już w średniowieczu i wbrew temu co wielu ludzi myśli nie jest tylko polskim obyczajem, choć rzeczywiście nie we wszystkich krajach jest kultywowana. Pokarmy święci się również w Austrii, Bawarii, ale także w całym świecie prawosławnym. Bardzo mocno zmieniał się na przestrzeni wieków również rodzaj święconych pokarmów. Podaje błogosławienie jedzenia, jako przykład elementu świętowania, który stopniowo ewoluował, ale tak było w zasadzie ze wszystkimi wielkanocnymi - zwyczajami podkreśla etnograf.

Reklama

Podsumowanie

    reklama

    Komentarze 16

    ~gość (gość)

    12.04.2020 17:06

    Somsiad obok podaje mi setkę przez balkon a ja mu śledziki nawet nie wiedziałem że to taki spoko chłop jednak są dobre strony tej chorej kwarantanny



    ~gość (gość)

    12.04.2020 17:00

    Do warzywnej sałatki chcę dodać też groszek i kukurydzę ale nie wiem czy nie będą się gryzły


    ~gość (gość)

    12.04.2020 16:28

    Wy siedzicie w domach a na niebie są opryski robione to wszystko odbija się na psychice mózgu.


    ~gość (gość)

    12.04.2020 16:26

    Ludzie a po co wam wychodzić z domu? W święta powinno się siedzieć w domu i świętować.


    ~gość (gość)

    12.04.2020 16:22

    Nie istnieje


    reklama

    Dla Ciebie

    9°C

    Pogoda

    Kontakt

    Radio