„Edukacja Teatralna, bliżej teatru” to program, którego głównym zadaniem jest wpłynąć na młodzież poprzez kontakt z kulturą – Teatr jest dyscypliną, która przygotowuje do wysiłku intelektualnego, przez co sprzyja edukacji. Zauważyłam, że od kiedy systematycznie jeździmy na spektakle, uczniowie dużo łatwiej interpretują poezję, chętniej czytają literaturę – mówi Elżbieta Misiak-Iwańska, nauczycielka gimnazjum, a zarazem koordynator programu.
Tego typu wyjazdy mają na celu również zagospodarowanie czasu wolnego uczniów – Jeśli planujemy uczestniczyć w jakimś spektaklu, to zawsze staram się, aby była możliwość zakupu biletów na sobotni wieczór. Wyjeżdżamy wczesnym popołudniem, a wracamy najczęściej w okolicach północy. Sobota to najlepszy termin, ponieważ wracając o tak późnej godzinie, uczniowie mają czas, aby odpocząć, nabrać sił przed poniedziałkiem – dodaje nauczycielka.
Grupa realizująca program „Edukacja Teatralna” w ubiegłym roku była w teatrze aż 14 razy. Uczniowie poznali różne rodzaje widowisk teatralnych : operę, operetkę, musical, balet klasyczny i balet współczesny. Jako jedyna grupa młodzieży w województwie, uczestniczyła w Łódzkich Spotkaniach Baletowych. Uczniowie obejrzeli m. in. balet współczesny z Anglii, Francji, Kuby, Rosji, Kanady. Uczestniczyli w spektaklach premierowych: „TURANDOT”, „My Fair Lady”, „Lamaila”, „Zemsta Nietoperza”, „Nagi Klaun”, „Ścieżki Życia” odgrywane na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi oraz „Mistrza i Małgorzatę” w Teatrze Lalek Arlekin. W przygotowaniach do wyjazdów bardzo pomocne jest wsparcie szkoły. Do wyjazdów chętnie włączają się również inni nauczyciele. Tego typu spotkania to bardzo dobra integracja uczniów i ich pedagogów - Zauważyłam, że dzięki tego typu wycieczkom, łatwo przełamuje się bariera, pomiędzy uczniami, a nauczycielami” – mówi Elżbieta Misiak-Iwańska.
W program zaangażowali się także rodzice, którzy bardzo chętnie uczestniczą w wieczornych wyjazdach do teatru. Nie można zapominać również o absolwentach szkoły, dla których koniec nauki w gimnazjum, nie oznacza zakończenia przygody z teatrem.
Program Edukacja Teatralna przygotowany został przede wszystkim dla młodzieży, dla której tak wczesny kontakt z kulturą może zaowocować w przyszłości – Wyjazdy na spektakle zmieniają postrzeganie przez nas świata, pokazują, że wiele rzeczy można zobaczyć zupełnie inaczej. Ogromnie ważną rolę spełnia muzyka, która odgrywana na żywo sprawia niesamowite wrażenie. Wspólne wyjazdy wpłynęły także na relacje między nami, mamy dużo lepszy kontakt zarówno z rówieśnikami, jak i z nauczycielami - stwierdzają gimnazjaliści. Uczniowie stworzyli nawet swój profil na Facebooku .
Obecnie w programie Edukacja Teatralna, uczestniczy około 50 uczniów gimnazjum. Od tego roku szkolnego wyjazdy do teatru organizowane są także dla klas IV Szkoły Podstawowej.
Komentarze 8
19.09.2021 11:52
Na tej pani od polskiego można oko zawiesić
06.05.2018 21:57
Fajne takie dzieci, które same z prywatnym wolnym czasie jeżdżą do teatru. Brawo dla nich.
06.05.2018 20:26
Takiej aktywnej i ambitnej młodzieży to piątki się należą.
06.05.2018 20:25
Brawo dla młodzieży ze chętnie uczestniczy. Brawo dla nauczycieli, że angażują tą młodzież. Chociaż pewnie inne pokusy młodzieżowe są. A oni jednak wybierają ambitnie. Dla nich warto organizować takie wyjazdy. Kiedyś to zaprocentuje.
06.05.2018 11:07
Super pomysł! Edukować dzieci trzeba w każdy sposób.