Jedną z atrakcji tegorocznej edycji Wioski Wikingów była inscenizacja koronacji na króla polskiego Bolesława nazwanego później Chrobrym. Ponadto można było zobaczyć w akcji żołnierzy rzymskich legionów czy posłuchać zespołu muzyki dawnej. Była też debata dotycząca rządów Bolesława. W niedzielę drugi dzień imprezy.
Dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz musztry w wykonaniu rekonstruktorów wcielających się w rzymskich legionistów. Każdy z nich był ubrany w strój kosztujący tyle co nowy samochód średniej klasy. - Ale to nasza pasja, jak można nie lubić okresu rzymskiego – podkreślali.
Był też pokaz walki szermierczej, chętni wzięli udział w konkursie przeciągania liny. Były też zabawy dla dzieci. Na scenie odbyła się debata na temat rządów Bolesława Chrobrego z udziałem naukowców z Uniwersytetu Adama Mickiewicza z Poznania. Dowiedzieliśmy się, że w 1000 roku cesarz niemiecki Otton III „koronował” po raz pierwszy Bolesława Chrobrego. Ale był to tylko gest ze strony zachodniego sąsiada. Ta właściwa miała miejsce 25 lat później. I to właśnie inscenizację tej koronacji króla można było zobaczyć na scenie. W rolę polskiego władcy wcielił się Adrian Rol.
- Cieszę się, że mogę brać udział w tej inscenizacji, a koronacja to ważne wydarzenie w historii Polski. Piknik jest wspaniały, tu są łączone wszystkie epoki. Poprzez zabawę, naukę i uśmiech dbamy o tradycje i nasze korzenie
- Pierwsza wioska to był jeden namiot i cztery grupy rekonstrukcyjne, a teraz mamy dwa dni imprezy i 43 grupy rekonstrukcyjne. Teraz same grupy się do nas zwracają czy można przyjechać. Poza tym mamy też atrakcje dla dzieci – podkreślił rektor Akademii Piotrkowskiej prof. Jacek Bonarek.
W niedzielę kolejne atrakcje.
Komentarze 8