TERAZ6°C
JAKOŚĆ POWIETRZA Dobra
reklama

Trwają remonty kamienic. Najstarsza część Piotrkowa wciąż się zmienia

UM Piotrków Trybunalski
UM Piotrków Trybunalski czw., 9 lipca 2020 12:49
24 rodziny będą mogły wprowadzić się do trzech remontowanych właśnie kamienic na piotrkowskim Podzamczu. Chodzi o budynki przy Garncarskiej 4, Zamurowej 16 i Starowarszawskiej 5.

Wykryto bloker reklam!

Treść artykułu została zablokowana, ponieważ wykryliśmy, że używasz blokera reklam. Aby odblokować treść, proszę wyłączyć bloker reklam na tej stronie.

Remonty to część projektu „Młode Stare Miasto”, którego celem jest rewitalizacja najstarszej części Piotrkowa Trybunalskiego. - Chcemy stworzyć w tym miejscu atrakcyjne osiedle mieszkaniowe – mówi prezydent miasta Krzysztof Chojniak. - Robimy to poprzez renowacje istniejących kamienic, a także budowę nowych mieszkań. W ubiegłym roku 31 rodzin zamieszkało w nowej kamienicy przy skrzyżowaniu ulic Starowarszawskiej i Jerozolimskiej, a pod koniec 2018 roku 15 rodzin otrzymało mieszkania w kamienicy i oficynie, które wybudowano od podstaw przy ul. Garncarskiej. Odbudowa tkanki mieszkaniowej wpłynie także na rozwój przedsiębiorczości: handlu, usług, gastronomii, co przełoży się na dalsze ożywianie zabytkowej części Piotrkowa Trybunalskiego.

Kompleksowe remonty istniejących kamienic przy Garncarskiej 4, Zamurowej 16 i Starowarszawskiej 5 całkowicie odmienią wizerunek tej części Starego Miasta. Urzędnicy zaznaczają, że prace prowadzone są od fundamentów po samo poszycie dachowe. - Wymieniane są wszystkie instalacje, roboty obejmują wszystkie klatki schodowe – informuje nasz magistrat. - Mieszkania urządzone będą w standardzie „pod klucz”. Ponadto budynki podłączone zostaną do miejskiej sieci ciepłowniczej. Całość zwieńczy "wyprawka" elewacji.


Najbardziej zaawansowane prace są w kamienicy przy ul. Garncarskiej 4, w której budowlańcy kończą układanie nowego tynku na elewacji, a wewnątrz trwa montaż instalacji.

Oprócz 24 nowych mieszkań w zmodernizowanych kamienicach powstaną także 3 lokale usługowe.

Reklama

Podsumowanie

    reklama

    Komentarze 25

    ~gość (gość)

    10.07.2020 20:39

    I prawidłowo. Będąc w ubiegłym roku w Piotrkowie, zauważyłem że na starówce temat rewitalizacji zatrzymał się... jakby "w połowie drogi": gdzie środki z UE były, tam coś zrobione - a gdzie ich nie angażowano, ruina straszy. Więc OK: robicie dalej - i róbcie, bo nie ma chwili do stracenia. Jeśli to miasto nie chce umrzeć, musi inwestować w tempie, w jakim powinno - a nie "lelum-polelum jakoś to będzie".
    A z innej beczki ( ale też ważne ): na skrzyżowaniu ulicy Rolniczej z... linią kolejową mógłby ( a nawet powinien... ) powstać przystanek kolejowy ( osobowy ) [ nazwa robocza: "Piotrków Północ" ]. Jest stamtąd dobrze ponad kilometr do dworca głównego w mieście, więc przepisy PKP są zachowane. Przystanek ten obsługiwałyby szynobusy ŁKA i oczywiście trzeba też zadbać o otoczenie, tzn. dojścia dla pasażerów. Da się zrobić i nie są to, wbrew pozorom, piramidalne koszty. Ale najpierw trzeba chcieć - i mieć odwagę lobbować (+ przygotowanie kosztorysu ). Pozdrawiam z innej części województwa.


    ~Piotryna (gość)

    10.07.2020 10:41

    Co tam stare miasto jak centrum piotrkowa stoi europa i mói za siebie jak miasto wygląda



    ~ex piotrkowiak (gość)

    10.07.2020 09:27

    Remonty rozpoczęto kiedy zostały nie wyburzone 4+ kamienice. Przez ten czas życie na tym fragmencie miasta wymarło. Urząd ma nadzieję, że wróci, ale nie wróci bo:
    -dzielnica podejrzana
    -kilka kamienic bez choćby jednego lokalu użytkowego na kiosk nie zachęci biznesu
    -brak jakiegokolwiek powodu by tam chodzić dla osób nie mieszkających
    -kamienice w krótkim czasie ulegną dewastacji i będzie jak dawniej


    ~gość (gość)

    10.07.2020 08:17

    Niech ktoś przekaże do um, że Piotrków to nie tylko stare miasto!



    ~gość (gość)

    10.07.2020 06:31

    "Wizytówką" Piotrkowa pozostaje niezmiennie dawna restauracja "Europa"



    reklama

    Dla Ciebie

    6°C

    Pogoda

    Kontakt

    Radio