Punkt będzie zorganizowany od godziny 8:00 w powiecie opoczyńskim - Ostrów 116a na terenie przy świetlicy wiejskiej. Pierwszy tego rodzaju punkt zafunkcjonował w poniedziałek w Krotoszynie na wielkopolsce. Całość jest organizowana zgodnie z zasadą „drive thru”, czyli bez wysiadania z samochodu. Wymazy będą pobierane od osób wcześniej wskazanych przez stacje sanitarno-epidemiologiczne. W tym przypadku opoczyński SANEPiD skieruje tam osoby objęte kwarantanną z terenu powiatu, tj. przede wszystkim policjantów, strażaków, pracowników służby zdrowia.
Łódzcy Terytorialsi zostali przeszkoleni do przeprowadzania wymazów przez specjalistów z Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego (WSRM) w Łodzi. Testy u osób objętych kwarantanną przeprowadzają od kilku tygodni wspólnie z żołnierzami z WCKMed, natomiast od 1 maja zespoły wymazowe 9ŁBOT i 25BKPow wykonują testy personelowi DPSów w województwie łódzkim. Wszystkie te działania są realizowane we współpracy z Wydziałem Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego oraz WSRM w Łodzi.
Decyzją ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka od poniedziałku 4 maja siły zbrojne są gotowe wystawić pięć mobilnych punktów pobierania wymazów. Punkty „Test&GO” będą organizowane przez wybrane brygady obrony terytorialnej oraz żołnierzy innych rodzajów sił zbrojnych. „Test&GO” będą wykorzystywane regionalnie – zgodnie z wnioskami kierowanymi przez wojewodów. Celem jest usprawnienie przeprowadzenia testów i zmniejszenie ryzyka zakażenia innych osób.
Do pobrania próbek kierowane będą osoby wskazane przez stację sanitarno-epidemiologiczną (na wniosek wojewody), które przebywały do tej pory w izolacji epidemiologicznej. Będą musiały odpowiedzieć na pytania w ankiecie i przejść kwalifikację, na podstawie której otrzymają skierowanie do badania. Sam wymaz zostanie pobrany po wcześniejszej rejestracji telefonicznej.
„Test&GO” będzie zorganizowany w formie potokowej. Na placu wymazowym zostaną wyznaczone strefy: wyczekiwania, ewidencyjna, badań, odpoczynku oraz odkażania. Cała procedura nie powinna zająć więcej niż 10 minut. Zebrane próbki zostaną przewiezione do laboratorium. Jeśli wynik badań będzie pozytywny, pacjent otrzyma taką informację telefonicznie. Informację o wyniku badania będzie można również sprawdzić po kontakcie telefonicznym i przez stronę internetową stacji sanitarno-epidemiologicznej przez specjalny kod wydany podczas badania.
za 9ŁBOT
Komentarze 11
06.05.2020 09:05
Terytorials dobry na wszystko od leczenia do podorywki?
05.05.2020 17:44
Przez dwa miesiące w Polsce umarło ok 60.000 osób. Na naciąganego wirusa 600. To jest poważne zagrożenie. Jeśli nie boicie się śmiertelności to ten wirus robi inne spustoszenia w waszym organizmie, o których nic nie wiecie. Państwo robi wam zakazy i nakazy w trosce o wasze zdrowie.
05.05.2020 16:18
Tylko 700osub umarł do tej pory i codziennie przybywa horyh 300 osub nie warzne przecież to fikcja
05.05.2020 11:30
Czyżby sezon grypy 2019/2020, się skończył i nie ma argumentów na zamordyzm Polaków, aby wystraszeni odważyli się zdjąć te szmaty z twarzy i nie osłabiali układu oddechowego, własnymi, wydychanymi grzybami i bakteriami, i nie chodzili jak otumanione cyborgi w 2 metrowej odległości od siebie.
05.05.2020 11:28
Kolejne poszukiwanie pretekstu, żeby zielonym krasnoludkom sypnąć trochę publicznego grosza.